İlhan Ahmet ve Önder Mümin, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulundan çıkarıldı - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

İlhan Ahmet ve Önder Mümin, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulundan çıkarıldı

Rodop KİNAL Milletvekili İlhan Ahmet ve Yassıköy Belediye Başkanı Önder Mümin, “azınlığın yüzyıllık duruşunu ve dava çizgisini zedeleyecek tavır ve davranışlar içinde olmaları” nedeniyle, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu’ndan ihraç edildiler.

Danışma Kurulunun açıklamasında, “Bu iki şahsın azınlıkla tüm duygusal bağlarını yitirmiş, kimliğimizin, mevcudiyetimizin ve istikbalimizin onlar için artık bir kıymet ifade etmediğini üzülerek müşahede etmekteyiz. Bu sebeple Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyeleri 12 Haziran Pazar akşamı gerçekleştirmiş olduğu toplantıda Milletvekili İlhan Ahmet ve Belediye Başkanı Önder Mümin’in amaçlarıyla kuruluşumuzun hedefleri arasında bir uyumsuzluk olduğuna karar vererek, her ikisini de Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyeliğinden ihraç ettiğini tüm azınlık mensuplarına ve kamuoyuna saygıyla duyurur.” denildi.

12 Haziran Pazar akşamı toplanan Danışma Kurulu’nun konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle:

“Batı Trakya Türk Azınlığı olarak Yunanistan’a emanet edilişimizin birinci asrını doldurmak üzereyiz. Bugüne kadar hiçbir azınlık milletvekili ve belediye başkanı azınlık kurum ve kuruluşlarını yıpratacak, rencide edecek ve siyasi malzeme yapacak kadar büyük bir gaflete düşmedi. Kısaca azınlığın yüzyıllık duruşunu ve dava çizgisini zedeleyecek tavır ve davranışlar içinde olmadı.

Bir asrın sonunda kendi politik emellerine ulaşmak için azınlığın yapı taşı olan kuruluşlarını ve o kuruluşların yöneticilerini toplum nezdinde alenen küçük düşürecek söylemlerde bulunarak, kendilerinin de üyesi bulundukları Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu ilke ve prensiplerini hiçe sayan, kendilerine yönelik yapılan uyarılarımızı dahi dikkate almayarak, kendi tercihleri doğrultusunda yol yürümek isteyen Rodop Milletvekili İlhan Ahmet ve Yassıköy Belediye Başkanı Önder Mümin ile artık hiçbir noktada yolumuzun kesişmediğini açık bir dil ile ifade ediyoruz.

24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Barış Antlaşması ile tüm hakları korunarak anavatan Türkiye tarafından Yunanistan’a emanet edilen azınlığımızın garantörü pek tabii olarak Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bu sebeple adı ‘’anavatan’’dır. Zaman zaman anavatandan azınlığımıza üst düzey ziyaretler yapılır ve maruz kaldığımız haksızlıklar bu ziyaretçiler tarafından da dile getirilir. Hatta bizlerin yaşadığı mağduriyetleri emanet ettikleri ülkedeki temsilcilikleri vasıtasıyla takip ederler. Azınlık milletvekili ve belediye başkanı sıfatını taşıyan birilerini bu durum nasıl ve neden rahatsız eder?

Bu iki şahsın azınlıkla tüm duygusal bağlarını yitirmiş, kimliğimizin, mevcudiyetimizin ve istikbalimizin onlar için artık bir kıymet ifade etmediğini üzülerek müşahede etmekteyiz. Bu sebeple Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyeleri 12 Haziran Pazar akşamı gerçekleştirmiş olduğu toplantıda Milletvekili İlhan Ahmet ve Belediye Başkanı Önder Mümin’in amaçlarıyla kuruluşumuzun hedefleri arasında bir uyumsuzluk olduğuna karar vererek, her ikisini de Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyeliğinden ihraç ettiğini tüm azınlık mensuplarına ve kamuoyuna saygıyla duyurur.”

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Miçotakis’ten Türkiye’ye: Görüşmemiz lazım

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, NATO zirvesi sonrasında diğerlerinin yanında Türk-Yunan ilişkileri hakkında açıklamalarda bulundu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Mikonos’ta günbatımını seyretmek 500 evro!

Yunanistan’ın Mikonos adasında yaşanan ‘skandal’ olaylara bir yenisi daha eklendi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Rapor: Meriç’te göçmenleri geri itmek için göçmenleri kullanmışlar

Dünyaca ünlü 5 yayın organında yayımlanan rapor, mülteci konusunda Yunanistan’ı oldukça zor durumda bırakıyor.
Devamını oku...