Yunan halkı pahalılık nedeniyle sağlıklı yiyecekleri bırakıyor - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan halkı pahalılık nedeniyle sağlıklı yiyecekleri bırakıyor

Yunanistan’da pahalılık ve sürekli artan fiyatlar, vatandaşların beslenme alışkanlıklarının da değişmesine neden oldu.

Yunan vatandaşları bir yandan alışverişlerinde daha ucuz ürünleri tercih etmeye yönelirken, öte yandan beslenme konusunda da Akdeniz mutfağı alışkanlığını adeta ‘askıya aldılar’.

Ierax Analytics’in araştırmasına göre, vatandaşların yüzde 75’i pahalılık nedeniyle beslenme alışkanlıklarını değiştirirken, bundan en çok etkilenen grubun ise 50 yaş üzerindekiler olduğu görülüyor.

Ankete katılanların yüzde 41’i altı ay öncesine göre daha az sağlıklı yiyecek tükettiklerini söylerken, sağlıklı ve taze yiyeceklerden (sebzeler, meyveler) büyük bir sapmayı gözlemleniyor.

Katılımcıların yüzde 16’sının daha fazla abur cubur satın aldığı ve bu nedenle eskisinden daha fazla boş kalori tükettiği ekleniyor.

Yine aynı şekilde katılımcıların yüzde 67’si, bir önceki altı aylık dilime göre alışverişlerinde ilk olarak fiyatlara dikkat ettiğini kaydedidiyor.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Dondurucuya Koymamanız Gereken Besinler: Sakın Yapmayın!

Dondurucu, yiyeceklerin tazeliğini ve besin değerlerini uzun süre korumasına olanak tanıyan mükemmel bir araçtır. Ancak bazı yiyecekler dondurulduğunda kalitesini ve lezzetini kaybedebilir.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Muhalefet Partileri Erdoğan'ın ziyaretini nasıl gördü?

Yunanistan’da muhalefet partileri, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 Aralık 2023 tarihinde gerçekleştirdiği Atina ziyareti hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan Parlamentosu'nda Yeni Vergi Kanunu Yasası Kabul Edildi

Yunanistan Parlamentosu, ülkenin vergi sistemini kökten değiştirecek yeni bir yasa tasarısını 158 “evet” oyuna karşılık 140 “hayır” oyu ile prensipte kabul etti.
Devamını oku...