Yunan halkı kahveyi de bırakıyor: Pahalı... - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan halkı kahveyi de bırakıyor: Pahalı…

Yunanistan’da 10 yıllık ekonomik kriz ve memorandumların bile etkileyemediği kahve alışkanlığı enflasyon ve zamlara kurban oluyor.

Yunan Kahveciler Birliği’nin verilerine göre 2022’nin ilk 4 aylık sürecinde süpermarket ve kurukahvecilerde kahve satışları ciddi oranda düşerken, kafe-restoranlarda ise dikey biçimde düşüş sergiliyor.

Son zamlardan sonra Yunanistan’da kahve ‘lüks’ kategorisine girerken, ‘take away’ ve ‘delivery’ yöntemiyle satılan kahvelerin bile fiyatının 2 evronun üzerinde olduğunun altı çiziliyor.

Enerji krizinin doğurduğu zamlar neticesinde bugün kahvenin maliyetinin yüzde 35 oranında arttığı, pekçok tüketicinin de kahvesinde feragat ettiğini veya içtiği kahve sayısını azalttığı belirtiliyor.

Önümüzdeki süreçte özellikle süpermarketlerde kahve fiyatlarına yeni zamlar geleceği de vurgulanırken, bu zamların yüzde 7 oranında olması bekleniyor.

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Zamlar nedeniyle Yunan halkı banyo yapmayı azalttı, et yemeyi kesti: Anket sonuçları ne diyor?

Yunanistan Tüketici İşçiler Sendikası GSEE, tüketicilerin tükettikleri ürün ve hizmetlerin fiyatlarındaki mevcut artışa tepkilerini kayıt altına almak amacıyla bir anket gerçekleştirdi. Ankete göre Yunan halkı düzgün beslenemiyor, yıkanamıyor ve ısınamıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Elektrik desteği Nisan ayından itibaren sona eriyor

Çevre ve Enerji Bakanı Kostas Skrekas, Nisan ayında elektrik tarifelerinde herhangi bir destek olmaması olasılığının artık açık olduğunu söyledi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da korona yoğun bakım üniteleri kapanıyor: Diğer hastalarla birlikte tedavi edilecekler

Yunanistan’da sağlık tesislerinin idari personeli için koronavirüse karşı koruyucu önlemlerin gevşetilmesi konusu, Uzmanlar Komitesi’nin bugünkü toplantısında bir grup bilim insanı tarafından gündeme getirildi.
Devamını oku...