Yunanistan’da 3,5 milyon insan açlık sınırında - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 3,5 milyon insan açlık sınırında

Yunanistan İstatistik Kurumu’nun (ELSTAT) yayınladığı verilere göre, her 2 emekliden 1’i ayda 658 evro emekli maaşı alırken, her 5 gençten 1’i ayda 500 evronun altında kazanıyor.

Verilere göre yaklaşık 3 buçuk milyon vatandaş açlık sınırında iken, gelen zamlar ve pahalılıkla vatandaşların yüzde 40’ının ekonomik olarak tehdirt altında olduğu görünüyor.

Emeklilerin yüzde 60’ı bu ‘üçüncü dalga’ sonrasında tehdit altındayken, çalışanların yüzde 40’ının da gelir güvencesi eşiğinin altında olduğu, İş ve İşçi Bulma Kurumu’nun (OAED) işsizler kütüğünde kayıtlı olan 1,1 milyon vatandaşın (bunlardan bir kısmı aylık 400 evroya kadar işsizlik maaşı alıyor) ise açlık sınırında olduğu kaydediliyor.

ELSTAT halihazırda tüketimde önemli bir azalma kaydedildiğine dikkat çekiyor ki bu ailelerin ‘kendini kısıtlaması’nın veya harcamaların rasyonelleştirilmesinin sonucu değil, esas olarak devam eden bir yoksullaşmanın sonucu.

Öte yandan Eurostat verilerine göre de Yunanistan, düzenli bir yemek için maddi imkanları olmayan, yoksulluk riski altındaki insanlar konusunda Avrupa Birliği’nde, Bulgaristan’dan sonra ikinci en yüksek yüzdeye sahip.

Eurostat’ın rakamlarına göre yoksulluk riski altındaki insanların en yüksek yüzdesi Bulgaristan’da (yüzde 54,6) kaydedilirken, onu Yunanistan (yüzde 45,6) ve Slovakya (yüzde 36,0) takip ediyor.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Journalist, writer and editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Miçotakis’ten Türkiye’ye: Görüşmemiz lazım

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, NATO zirvesi sonrasında diğerlerinin yanında Türk-Yunan ilişkileri hakkında açıklamalarda bulundu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Mikonos’ta günbatımını seyretmek 500 evro!

Yunanistan’ın Mikonos adasında yaşanan ‘skandal’ olaylara bir yenisi daha eklendi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Rapor: Meriç’te göçmenleri geri itmek için göçmenleri kullanmışlar

Dünyaca ünlü 5 yayın organında yayımlanan rapor, mülteci konusunda Yunanistan’ı oldukça zor durumda bırakıyor.
Devamını oku...