Almanya Rus doğalgazını taşıyacak Kuzey Akım 2 projesinin onay sürecini durdurma kararı aldı - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya Rus doğalgazını taşıyacak Kuzey Akım 2 projesinin onay sürecini durdurma kararı aldı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya’nın ayrılıkçı Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyeti’ni tanımasının ardından, Rus gazını Almanya’ya taşıyacak olan Kuzey Akımı 2 doğal gaz boru hattının sertifikasyon sürecinin durdurulması talimatını verdiğini açıkladı.

Scholz, İrlanda Başbakanı Micheal Martin ile görüşme öncesi düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, Rusya’nın kararını eleştirerek “Bu, uluslararası hukukun ciddi bir ihlalidir. Putin, Birleşmiş Milletler Şartı’nı da çiğniyor.” dedi.

Bu tür eylemlerin sonuçsuz kalmaması gerektiğini vurgulayan Scholz, AB’nin gün içerisinde ilk “yaptırımlar dizisine” karar vereceğini belirterek “Bu aynı zamanda Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattı için de geçerlidir. Almanya’nın enerji piyasası düzenleyici kurumuna, Rus-Alman Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattının onay sürecinin bir sonraki değerlendirmeye kadar durdurulması talimatını verdim.” diye konuştu.

Söz konusu kararı Ekonomi Bakanı Robert Habeck ile görüştüğüne işaret eden Scholz, “Şimdi her şeyi yeniden değerlendirilme zamanı.” dedi.

Alman Şansölye, Fransa ve Almanya olarak Ukrayna krizine ilişkin Normandiya formatını sürdürmek istediklerini ve görüşme tekliflerinin devam ettiğini bildirdi.

Scholz, bir soru üzerine Almanya’nın Ukrayna’ya silah sevk etmeyeceğini tekrarlayarak Ukrayna’ya var olan ekonomik desteği sürdüreceklerini kaydetti.

Almanya Başbakanı, bölgede durumun ciddi olduğunu, Rusya’nın sınırda hala tüm Ukrayna’yı işgal etmeye yetecek askeri bulunduğunu ve bundan sonra ne olacağını kimsenin bilmediğini söyledi.

Scholz, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy’nin Rusya’nın provokasyonuna gelmediği için de büyük bir saygıyı hak ettiğini belirtti.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bild: Yunan halkı Almanların parasıyla beyaz eşyalarını yeniliyor

Almanya’nın ünlü Bild gazetesi, yayınladığı makale ile Yunanistan’da yüzde 50’ye varan destekle beyaz eşya yenileme programını hedef aldı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanlar Yunanistan’dan ev alımında birinci

Yunanistan’da yatırım yaparak ev satın alan yabancı uyruklular arasında Alman vatandaşları zirveye oturmuş durumda.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

39 yaşındaki İskeçeli soydaşımız Almanya’da can verdi

Batı Trakya’nın İskeçe (Xanthi) ilinden Almanya’nın Kiel şehrinde tersanelere geçici olarak çalışmaya giden bir soydaşımız daha yaşamını yitirdi.
Devamını oku...