Çiftçiyi desteklemek için 170 milyon evro: İşte 7 önlem - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çiftçiyi desteklemek için 170 milyon evro: İşte 7 önlem

Yunanistan’da hükümet, Teselya’da çiftçilerin büyük eylem planladıkları bir dönemde, kendilerini desteklemek için toplam 170 milyon evroluk 7 yeni önlem açıkladı.

Tarımsal Kalkınma ve Gıda Bakanı Spilios Livanos açıklamasında, aldıkları önlemleri şöyle sırladı:

  • Dün, Maliye ve Çevre ve Enerji Bakanları ile birlikte, Ağustos-Aralık 2021 dönemi için tarımsal kullanım için elektrik faturalarındaki ayarlama maddesi kapsamında, 50 milyon evro tutarındaki, yüzde 80’inin devlet taradından karşılanmasını imzaladık. Çiftçilerimiz bu miktarın bir sonraki elektrik faturasından mahsup edildiğini göreceklerdir. Bu işlem tamamlanmadan herhangi bir elektrik kesintisi olmayacağını açıkça belirtirim.
  • Ocak ve Şubat aylarında çiftçiler ve tarımsal işletmeler için ayarlama maddesi kapsamında, elektrik faturasının yüzde 50’sini karşılıyoruz. Bu önlem Çevre ve Enerji Bakanının ilgili Kararı ile belirlenecektir.
  • Yem FPA’sının yüzde 13’ten yüzde 6’ya indirilmesine ek olarak, çiftçilerimize ciro, yani Ocak-Mart 2022 arasında elde edecekleri ciro üzerinden yüzde 7’lik bir sübvansiyonla destek oluyoruz. Bu destek de 30 milyon evro.
  • 20 milyon evroluk bir müdahaleyle, gübrelerdeki FPA’yı kalıcı olarak yüzde 24’ten yüzde 13’e indiriyoruz.
  • 2022 yılı için Girit’te hayvan yemi taşımacılığını 8 milyon evroluk bir müdahaleyle Taşıma Eşdeğeri’ne dahil ediyoruz. Bu önlem, Denizcilik ve Ada Politikası Bakanının Bakan Kararı ile belirlenecektir.
  • Küçük Ege adalarının hayvan yemi taşıma programı desteğini yüzde 50 oranında artırıyoruz, bu da 3,5 milyon evro.
  • Son olarak, genç çiftçiler, toplu programlara mensup olanlar ve sözleşmeli çiftçilik yapanlar için halihazırda duyurulan ve 50 milyon evro tutarındaki özel tüketim vergisi iadesine ilişkin olarak, Maliye Bakanlığı tarafından derhal ilgili bir Ortak Bakanlık Kararı yayınlanacak.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yeni eğitim yılında okullarda neler değişecek?

Yunanistan Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim, Ortaöğretim ve Özel Eğitim Genel Sekreteri Aleksandros Kopçis, yeni eğitim yılı için her şeyin hazır olduğunu söyledi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Başbakan Miçotakis yasadışı dinlemelerle ilgili konuşacak

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, 8 Ağustos Pazartesi günü, yasadışı dinleme vakaları hakkında detaylı açıklamalarda bulunacak.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yasadışı dinlemelerle ilgili Yargıtay soruşturma açtı

Yunanistan’da Yargıtay savcısı, yasadışı telefon dinlemeleriyle ilgili gizli belgelerin sızdırılmasıyla ilgili olarak Cuma günü bir cezai ön soruşturma açılmasına karar verdi.
Devamını oku...