Alman arabalarını çip krizi vurdu - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Alman arabalarını çip krizi vurdu

Otomobillerde kullanılan çiplerin üretiminde yaşanan sıkıntı ister istemez araç sektörünü vurmuş dırımda. Özellik Alman otomotiv üreticileri ciddi çip sıkıntısı yaşıyor.

Dünyada baş gösteren çip krizi Alman otomobil sektörünü, diğer otomobil üreticisi ülkelere göre daha fazla etkiledi. Ülkede otomobil üretimi 2017 yılına oranla yarı yarıya azaldı.

Almanya’da otomotiv sektörünün çip olarak da adlandırılan yarı iletken tedariğinde yaşanan krizden diğer otomobil üreticisi ülkelere göre çok daha fazla etkilendiği belirtildi.

Otomotiv Araştırma Merkezi’nin (CAR) Salı günü yayınladığı bir araştırmanın sonucuna göre bu yıl sonuna kadar Almanya’da, çip krizi nedeniyle sadece 2 milyon 850 bin otomobil üretimi gerçekleştirilebilecek. Bu sayı, otomobil üretiminde 2017 yılına göre yüzde 50 düşüş anlamına geliyor.

Raporun dayandığı araştırmanın başındaki isim olan otomotiv uzmanı Prof. Dr. Ferdinand Dudenhöffer, Almanya’daki otomobil üretiminin 1974’de patlak veren petrol krizinden bu yana hiç bu kadar gerilemediğine işaret etti.

Welt gazetesinde yayınlanan haberde, rapordaki ayrıntılara dikkat çekildi. Buna göre yarı iletken krizinden Almanya’daki fabrikalar “orantısız bir şekilde” etkilendi. ABD, Çin, Japonya, Güney Kore ve Meksika’daki otomobil üretimindeki düşüş yüzde olarak çok daha düşük oldu. Raporda, diğer ülkelerin aksine Hindistan’da otomobil üretiminin 2021 yılında arttığına da vurgu yapıldı. Gazetede yer alan haberde, raporda VW, Mercedes-Benz ve BMW gibi Alman otomobil üreticilerinin yurt içindeki üretimlerini, yurt dışındaki montaj tesislerine kıyasla daha da düşürdüğüne işaret edildiği belirtildi.

“Alman otomotiv sektörü krizlerden çok etkileniyor”
Dudenhöffer, düşen üretim rakamlarının, önümüzdeki yıl toparlanması beklenen Alman otomotiv sektörünün zayıflıklarını da ortaya çıkardığını belirterek, Almanya’da bu sektörün krizlerden yoğun şekilde etkilendiğini söyledi.

Ünlü otomobil uzmanı elektrikli araç üretimine geçiş sürecindeki fiyat ve maliyet artışlarına ek olarak, kısa mesai ile çalışanlara sosyal güvence mahiyetinde yapılan ek ödemelerin de bu gelişmelerde etkili olduğunu sözlerine ekledi.

Pandemi nedeniyle uygulanan kapanmalarda teknolojik cihazlara olan ilginin artması ve yarı iletken üretiminin düşmesiyle birlikte otomotiv sektöründe baş gösteren çip krizi hala etkisini kaybetmiş değil.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Egnatia otobanında benzin biterse ne yapmalıyız?

Yunanistan’da pahalılık nedeniyle maddi tasarrufa yönelen Yunan vatandaşları, çoğu defa araçlarının deposunu full’lememeyi seçiyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Eski araba ve kamyonet almak isteyen 1000 evro çevre pulu ödeyecek

Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanlığı, yurtdışından ithal edilecek eski araç ve kamyonetlere 1000 evro çevre pulu ödenmesini kararlaştırdı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanlar ‘kara liste’ye aldı: Yunanistan’a ikinci el araç satmayacak mı?

Alman otomobil şirketleri, Yunan ikinci el otomobil tüccarlarını ‘kara liste’ye alarak kendilerine ikinci el araç satmama kararı aldı.
Devamını oku...