Almanya'da aşısızlara kapanma kararı - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya’da aşısızlara kapanma kararı

Almanya aşısızları hedef alan sert kısıtlamaları yürürlüğe sokuyor. Aşı vurdurmayanlar artık market ve eczane gibi günlük ihtiyaçlar dışında perakende alışverişten de tamamen dışlanacaklar.

Almanya’da aşısızlar günlük ihtiyaçlar dışında sosyal hayattan dışlanırken aşı statüsünün geçerliliğinin de sınırlandırılması gündemde. Aşı zorunluluğuyla ilgili düzenlemenin de Şubat’ta meclise gelmesi bekleniyor

Almanya’da Başbakanlığa vekalet eden Angela Merkel, yeni hükümetin müstakbel Başbakanı Olaf Scholz ve eyalet başbakanlarının toplantısından, ilk etapta aşısızları hedef alan oldukça sert kısıtlamalar çıktı.

Şimdiye kadar sosyal hayata negatif test ibraz ederek katılabilen aşısızlar, artık market ve eczane gibi günlük ihtiyaçlar dışında perakende alışverişten de tamamen dışlanacak.

Almanya’da şimdiye kadar alınan önlemlerde yedi gün içinde 100 bin nüfus başına korona vaka sayısını gösteren insidans değeri baz alınıyordu. Son kısıtlamaların insidans değerinden bağımsız ibaresiyle getirilmesi dikkat çekti.

Restoran, sinema, tiyatro gibi aktivitelere sadece aşılılar ve iyileşenler katılabilecek, belirli durumlarda bu kişilerin de negatif test sonucu ibraz etmeleri gerekecek. İşletmeler, müşterilerin aşı statüsünü kontrol etmekten kendileri sorumlu olacak.
Spor, kültür etkinlikleri gibi büyük organizasyonlarda koltuk kapasitesinin azami yüzde 30’u ila yüzde 50’si kullanılabilecek. İç mekanlarda en fazla 5 bin, açık alanda en fazla 15 bin katılımcı olabilecek. Kamusal alanda ya da özel hanelerde aşılanmamış ya da hastalığı atlatmamış kişilerin katıldığı buluşmalarda başka haneden en fazla 2 kişi bulunabilecek. 14 yaşını doldurmamış çocuklar bu kuralın dışında kalacak.

Sadece aşılılar ve iyileşmişlerin yer aldığı özel buluşmalarda kişi sayısında kısıtlama öngörülmedi. Ancak insidans değerinin 350’nin üstünde olduğu bölgelerde kutlama ve buluşmalarda iç mekanda 50 kişi, açık alanda 200 kişi sınırlaması olacak.

İnsidans değerinin 350’yi geçtiği bölgelerde gece kulübü ve diskotekler kapanacak. Okullarda tüm sınıflara maske zorunluluğu getirilecek.

Ayrıca yılbaşı gecesi ve yeni yılın ilk gününde ülke çapında toplanma yasağı getirilecek, yerel yönetimler ve belediyeler, tanınmış toplanma alanlarında havai fişek yasağı koyabilecek.

Aşı zorunluluğu gelebilir

Almanya’da aşılamaları hızlandırmak için diş doktorları, eczacılar ve bakıcılar da aşı yapabilecek. Bu konuda yasal düzenleme de yapılacağı bildirildi. Toplantı sonrası açıklanan belgede, federal hükümetin ayrıca hastane, huzurevi gibi belirli sektörlerde çalışanlara aşı zorunluluğu getirilmesi için düzenleme üzerinde çalıştığı, ayrıca Federal Meclisin genel aşı zorunluluğunu kısa süre içinde gündeme alma planının memnuniyetle karşılandığı belirtildi. Genel aşı zorunluluğunun Şubat ayında Meclis gündemine gelmesi bekleniyor.

Başbakanlığa vekalet eden Angela Merkel de genel aşı zorunluluğundan yana görüş bildirerek, Almanya’da aşılanma oranındaki düşüklüğün aşılılara yönelik kısıtlamaların sürmesine ve sağlık sisteminde kısmen aşırı yüklenmeye yol açtığını söyledi. Merkel, bu durum karşısında genel aşı zorunluluğunun gerekli olduğunu savundu.

Almanya’da durumun çok ciddi olduğunu ve dördüncü dalganın kırılması gerektiğini belirten Merkel, aşılılara da aşı statüsünün geçerliliğinin sınırlandırılacağı mesajı verdi.

İki doz aşı olanların aşılı statüsünün kalıcı olarak tanınamayacağını söyleyen Merkel, çift doz aşının geçerlilik süresinin dokuz ayla sınırlandırılması yönünde AB düzleminde de tartışmalar yürütüldüğünü kaydetti. Merkel, bu nedenle üçüncü dozun büyük önem taşıdığını belirterek, “Ancak geçiş süreci, herkesin aşı statüsünü güncelleme fırsatı bulabileceği şekilde olacak” dedi. Çift doz aşının ne kadar süre geçerli sayılacağıyla ilgili kararın yıl sonuna doğru çıkması bekleniyor.

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

”yan group

 

 

”Google

 

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya'da kalifiye eleman sıkıntısı rekor düzeye ulaştı

Almanya’da yapılan bir araştırma, 2022 yılında nitelikli eleman sıkıntısının rekor düzeye ulaştığını, 630 bin kadronun doldurulamadığını ortaya koydu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya'da toplu taşıma çalışanları daha iyi ücret talebiyle greve gitti

Almanya’da toplu taşıma ve havalimanlarında çalışanlar, yüksek enflasyona karşı daha iyi ücret talebiyle bugün ülke genelinde greve gitti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Hamburg'da silahlı saldırı: 7 ölü 8 yaralı

Almanya’nın Hamburg kentinde Yahova Şahitlerine bağlı bir kilisede düzenlenen silahlı saldırıda 7 ölü ve en az 8 yaralının olduğu bildirildi.
Devamını oku...