Almanya'da hükümet açıklandı: Yeni başbakan SPD'li Olaf Sch - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya’da hükümet açıklandı: Yeni başbakan SPD’li Olaf Sch

Almanya genel seçimlerinden sekiz hafta sonra Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP), hükümet kurma planını resmen sundu. 

16 yıllık Başbakan Angela Merkel dönemini noktalayan ‘trafik lambası’ koalisyonunda, SPD’li maliye bakanı Olaf Scholz şansölye olacak, yardımcılığını Yeşiller Eşbaşkanı Habeck yürütecek.

Berlin’de basın toplantısı düzenleyen SPD, Yeşiller ve FDP liderleri, yeni koalisyon hükümetini kurma planlarını açıkladı.

Almanya’nın 1950’lerden beri ilk üç partili koalisyon hükümeti, “Daha fazla ilerlemeye cesaret et – Özgürlük, Adalet ve Sürdürülebilirlik için İttifak” başlıklı 177 sayfalık plana göre yola koyulacak.

  • Asgari ücret saatte 12 evroya yükseltilecek.
  • Oy kullanma yaşı 16’ya düşürülecek.
  • (Astronomik kiralara karşı) Daha fazla konut inşa edilecek. Yılda 400 bin daire hedefinin çeyreğini devlet finanse edecek.
  • Yeşil teknoloji ve dijitalleşmeye yatırım artacak.
  • Göçmenlerin beş yıl ikametten sonra vatandaşlık başvurusunda bulunmalarına izin verilecek.
  •  Çifte vatandaşlığa imkan sağlanacak. 
  • Kovid-19 pandemisiyle mücadele için bir kriz ekibi oluşturulacak.
  • Düzenlenmiş esrar satışı yasallaştırılacak.

Yeşiller Eşbaşkanları Robert Habeck ile Annalena Baerbock, FDP lideri Christian Lindner, SPD liderleri Norbert Walter-Borjans ile Saskia Esken’le birlikte basın toplantısı düzenleyen müstakbel Başbakan Olaf Scholz, “Daha fazla ilerleme kaydetmeye cesaret etmek istiyoruz. Almanya’yı en önde tutmak için büyük yatırımlar yapacağız” ifadelerine yer verdi.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Seçimler ne zaman olacak? İşte 2 senaryo

Yunanistan’da Başbakan Kiryakos Miçotakis’in ‘seçim kokusu’ aldığını söylemesinin ardından, ülkede seçimlerin ne zaman gerçekleşeceği tartışılmaya başlandı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Miçotakis 8 yıl istiyor: Ülkenin değişmesi için ‘bana’ iki dönem gerek

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Atina Menkul Kıymetler Borsası ve Morgan Stanley tarafından düzenlenen Yunanistan Yatırım Konferansı’nda konuştu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya'da kuş gribi alarmı: Berlin hayvanat bahçesinde görüldü

Almanya’da kuş gribi vakaları görülmeye devam ediyor. En son Berlin’deki hayvanat bahçesinde kuş gribi vakasının ortaya çıkmasının ardından yetkililer ziyarete kapatma kararı verdi.
Devamını oku...