Milletvekili Zeybek: Türkiye laiktir, Yunanistan laik değildir - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Milletvekili Zeybek: Türkiye laiktir, Yunanistan laik değildir

SYRIZA Partisi İskeçe (Xanthi) Milletvekili Hüseyin Zeybek, Yunan Parlamentosu’ndaki Trakya’nın kalkınması için kurulan partilerarası komisyonda yaptığı konuşmada, “Türkiye’de din ve devlet işlerinin ayrı olduğunu ancak Yunanistan’da ise devletin dini olduğunu” söyledi.

Türkiye’de okuduğu için oradaki durumu “iyi bildiğini” ima eden ve “Türkiye’de din ve devlet işlerinin birbirinden ayrı olduğunu (laik olduğunu)” söyleyen Hüseyin Zeybek, oysa Yunanistan’da ise din ve devlet işlerinin ayrı olmadığını (laik olmadığını) vurguladı.

Milletvekili Zeybek şöyle konuştu:

“İki müftü ile (tayinli-seçilmiş) karışıklık yaşanmaktadır. Şeriat (İslami usullere göre evlilik, boşanma, velayet ve miras) kaldırılsın diyoruz. Türkiye laik (din işlerini devlet işlerine karıştırmayan, devlet işlerini dinden ayrı tutan) bir devlettir. Burada (Yunanistan’da) resmi bir dini (Ortodoksluk) var, laik bir devlet değildir. Türkiye’de okudum ve biliyorum…”

Zeybek’in “Türkiye’nin din işlerini devlet işlerine karıştırmayan, devlet işlerini de dinden ayrı tutan bir devlet olduğu ancak Yunanistan’ın ise tam tersine din ile devlet işlerini karıştıran bir devlet olduğu” sözleri üzerine komisyondaki Yunan milletvekilleri tepki gösterdiler. Komisyon Başkanı Dora Bakoyanni ile ND Milletvekili Evripids Stilyanidis milletvekili Zeybek’e karşı çıkarak Yunanistan Cumhuriyeti’nin laik bir devlet olduğunu öne sürdürler.

Öte yandan SYRIZA Partisi’nin resmi görüşünü temsil eden Yorgos Katrougalos da söz alarak Milletvekili Zeybek’in sözlerine ters olarak, “Yunanistan laik bir devlettir. Zeybek, belli ki başka şeyler söylemek istedi” ifadelerini kullandı.

Yaşanan gelişmeler karşısında tekrar açıklama yapmak zorunda kalan SYRIZA Milletvekili İskeçe Zeybek, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, söylediklerinin çarpıtıldığını ve Yunanistan ile Türkiye devlet sistemlerinin ‘çok fazla’ kıyasladığını belirtti.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Başbakan Miçotakis Rusya yolcusu

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis önümüzdeki hafta Rusya’ya giderek Rus lider Putin ile görüşmesi bekleniyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

200 kadının çocuk paralarını cebe indirdi

Yunanistan’ın Ahaia kentinde 1000 kişinin TAXISNET kodlarını ele geçiren adam 200 kadının çocuk paralarını cebe indirmeyi başardı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Sağlık çalışanları haykırdı: Bizi felakete sürükleyen bu hükümet düşsün!

Yunanistan Devlet Hastaneleri Çalışanları Federasyonu’nun (POEDİN) çağrısıyla gerçekleşen sağlık çalışanları genel grevi büyük bir katılımla gerçekleşti.
Devamını oku...