Herkes 3. doz aşıyı vurduracak ve her sene hatırlatıcı doz olacak - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Herkes 3. doz aşıyı vurduracak ve her sene hatırlatıcı doz olacak

Yunan uzmanlar, koronavirüsün kalıcı olduğunu söylerken üçüncü dozu herkesin yaptıracağını ve daha sonra da her yıl hatırlatıcı aşının yapılacağını belirtiyorlar. 

Yunanistan Sağlık Bakanlığı tarafından Pazartesi günü gerçekleştirilen basın toplantısında yapılan açıklamaya  göre, 19 Kasım Cuma günü ülke genelindeki tüm yetişkin vatandaşlarına yönelik üçüncü doz aşı platformu resmi olarak açılıyor.

Ulusal Aşı Komitesi Başkanı Maria Theodoridou ve Temel Sağlık Hizmetleri Genel Sekreteri Marios Themistokleous, bir yandan bu karara yol açan nedenleri, diğer yandan üçüncü dozla koronavirüse karşı aşılama şartlarını açıkladılar.

Theodoridou’ya göre, bilim adamlarının verilerini ve tahminlerini alt üst eden Delta mutasyonunun hızlı yayılması, aşının 3’üncü takviye dozuna ihtiyaç duyulmasında kilit bir faktör olarak ortaya çıktı. Theodoridou ayrıca virüsün bu varyantının ayrıca hasta veya tam aşılı kişilerde yeniden enfeksiyon vakalarında artışa neden olduğunu da sözlerine ekledi.

Yunanistan’da, koronavirüs aşısının üçüncü takviye dozu, 18 yaşın üzerindeki tüm vatandaşlara sunulacak. (2.100.000 yararlanıcı). Daha spesifik olarak, 19 Kasım Cuma akşamından itibaren, üçüncü doz randevuları için platform, iki dozun ilk aşılama programının tamamlanmasından itibaren 5.5 ayını dolduran tüm yetişkinler için açılacak..

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Başbakan Miçotakis Rusya yolcusu

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis önümüzdeki hafta Rusya’ya giderek Rus lider Putin ile görüşmesi bekleniyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

200 kadının çocuk paralarını cebe indirdi

Yunanistan’ın Ahaia kentinde 1000 kişinin TAXISNET kodlarını ele geçiren adam 200 kadının çocuk paralarını cebe indirmeyi başardı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Sağlık çalışanları haykırdı: Bizi felakete sürükleyen bu hükümet düşsün!

Yunanistan Devlet Hastaneleri Çalışanları Federasyonu’nun (POEDİN) çağrısıyla gerçekleşen sağlık çalışanları genel grevi büyük bir katılımla gerçekleşti.
Devamını oku...