Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev istifa etti - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev istifa etti

Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev

Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev belediye seçimlerinde partisinin hezimete uğraması nedeniyle istifa ettiğini açıkladı. 

Zoran Zaev, yerel seçimlerde aldığı ezici yenilginin ardından Kuzey Makedonya Başbakanlığından ve Sosyal Demokrat Partisi (SDSM) Partisi Genel Başkanlığından istifa etti.

Zoran Zaev’in iktidardaki Sosyal Demokrat Partisi (SDSM), 31 Ekim Pazar günü Kuzey Makedonya’da yapılan ikinci tur belediye seçimlerinde hem Üsküp belediyesini hem de en büyük diğer üç belediye sayılan Manastır, Kumanova ve Kalkandelen’de açık farkla kaybederek ezici bir yenilgi aldı.

Zoran Zaev partisinin yenilgisinin sorumluluğunu üstlendiğini ve ülkenin başbakanı ve partisinin lideri olarak istifa ettiğini açıkladı.

Zaev, partisi SDSM’yi, DUI ve bir dizi başka partiyle kurduğu koalisyon ve büyük olasılıkla başbakan olarak bir yardımcı atayarak iktidarda kalmasını ve ülkeyi yönetmeye devam etmesini istediğini söyledi.

Zoran Zaev istifa açıklamasında ayrıca şu ifadeleri kullandı:

“Bu seçimdeki kötü sonuçların sorumluluğunu üstleniyorum. İlerici güçlerin kalmasını, savaşmaya devam etmesini bekliyorum. Erken genel seçime gerek yok. Var olan ilerici bir çoğunluğa sahip yeni bir hükümeti yeniden organize edene kadar Başbakan olarak kalacağım. Önümüzdeki iki yıl daha çalışarak ekonomik kalkınmayı başarmak için büyük fırsatlara sahibiz.” 

Zaef’in SDSM Partisi parlamentodaki 120 sandalyenin 62’sine sahip. Haziran 2018’de, Zoran Zaef ve dönemin Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, iki ülke arasındaki “Makedonya” isim anlaşmazlığına son veren Prespa Anlaşması’nı imzalamışlardı. Anlaşma, 1995 Geçici Anlaşma’nın yerini aldı ve sadece “Makedonya Cumhuriyeti” ibaresi yerine, ülkeyi “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” olarak yeniden adlandırdı. Anlaşmaya iki ülkede de milliyetçi çevreler tepki gösterdi.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da iki göçmen teknesi battı: Onlarca ölü var

Yunanistan Sahil Güvenlik birimi tarafından yapılan açıklamaya göre, Kithira ve Lesvos adaları açıklarında iki göçmen teknesi battı. Her iki teknede de onlarca göçmen can verdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Başbakan Miçotakis'in kayınpederi hayatını kaybetti

Yunanistan Başbakan Kiryakos Miçotakis’in eşi Marevas Grabovski-Miçotakis’in babası hayatını kaybetti. Miçotakis’in kayınpederi Voytek Grabovski 89 yaşındaydı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

İş kazalarında Yunanistan rekora koşuyor: İki işçi daha can verdi

Yunanistan’ın, çalışırken hayatını kaybeden işçiler konusundaki ‘negatif rekoru’na iki yeni iş kazası daha eklendi.
Devamını oku...