Sisi Atina'da: Miçotakis, Türkiye'yi şikayet etti - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Sisi Atina’da: Miçotakis, Türkiye’yi şikayet etti

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi Atina’ya geldi. Havaalanında Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias tarafından karşılanan Sisi, Başbakanlık Konutu’na geçti.

Yunan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Atina’ya resmi ziyaret düzenleyen Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi’yi Başbakanlık Konutu’nda kapıda karşıladı. Sisi, Yunanistan, Mısır ve Kıbrıs devlet liderleri arasında yapılacak üçlü zirve toplantısı için Atina’da bulunuyor.

Mısır Cumhurbaşkanı bugün Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu ile de görüşecek. Sisi onuruna yemek verilecek.

Öte yandan Yunan Başbakan Miçotakis, Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah al-Sisi ile yaptığı görüşmede “Türk provokasyonlarını” gündeme getirdi. 

Miçotakis, Türkiye’nin bölgede “istikrar bozucu bir role” sahip olduğunu söylerken, iki lider Yunanistan ve Mısır arasındaki işbirliğinin özellikle enerji ve savunma alanlarında daha da derinleştirilmesini ele aldı.

Yunanistan – Kıbrıs – Mısır arasında 9’uncu Üçlü Liderler Zirvesi Atina’da gerçekleştirilecek.Yunanistan, özellikle Mısır’ın AB ile olan ilişkilerinin geliştirilmesinde kilit rol oynamak istiyor.

Yunan medyası Kiryakos Miçotakis’in, Mısır cumhurbaşkanına, “Türkiye’nin son provokatif hamleleri hakkında bilgi verdiğini ve daha geniş bölgedeki istikrarı bozucu rolünü aktardığını” yazdı. Miçotakis’in Yunanistan’ın uluslararası meşruiyetine, egemenliğine ve egemenlik haklarına saygı gösterilmesi ve provokatif eylemlerden kaçınılması şartıyla Türkiye ile diyalog ve yakınlaşmaya hazır olduğunu yinelediği belirtildi.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çocuk parası için müracaat platformu yeniden açıldı

Yunanistan Sosyal Yardım Ödenekleri ve Sosyal Dayanışma Kurumu (OPEKA), çocuk parası yardımı için başvuruların yapıldığı “Çocuk Paraları, A21” platformunun açıldığını duyurdu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Karısından dayak yiyen koca Yargıya sığındı: Kadına 18 ay hapis

Yunanistan’ın Girit adasında aile içi tartışma olaylarından farklı bir vaka yaşandı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Aşırı sert rüzgar, feribotu karaya çıkardı

Yunanistan’ın Patra’nın Akteo sahilinde hakim olan aşırı sert rüzgarlar pekçok hasara yol açarken, bir feribotu ise denizden karaya çıkarmayı başardı.
Devamını oku...