Çipras: Yunan-Amerikan anlaşması, bağımsız Yunanistan'a yakışmıyor - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çipras: Yunan-Amerikan anlaşması, bağımsız Yunanistan’a yakışmıyor

SYRIZA Partisi Genel Başkanı Aleksis Çipras, 5 yıl süreli Yunanistan-ABD Savunma Anlaşması’nın imzalanmasına tepki gösterdi.

Washington’a giden Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD-Yunanistan Savunma İşbirliği Anlaşması’nı imzaladılar. 

Söz konusu yenileme anlaşmanın beş yıl yürürlükte kalacak ve yenilenebilecek. Daha önce bir yıl olarak yapılan anlaşma nedeniyle ABD Kongresi Yunanistan’daki üsler için ekstra fon onaylamıyordu. Anlaşmanın 5 yıla çıkmasıyla birlikte Kongre’den finansal ve askeri destek yolu açılmış oldu.

Öte yandan ‘Yunan-Amerikan anlaşması, bağımsız Yunanistan’a yakışmıyor’ şeklinde nitelendiren SYRIZA lideri, “Kiryakos Miçotakis, sömürge sonrası hükümetin Yunan topraklarında süresiz yabancı askeri üslere izin veren ilk Başbakan oldu” ifadelerini kullandı.

Dedeağaç limanı ve verilecek üslerle birlikte ABD ordusunun Bulgaristan ve Romanya’ya hızlı bir şekilde nakledilme imkanı sağladığını vurgulayan Çipras, “Yunanistan bu kararla, Karadeniz’deki tehlikeli gerilimlerin ön saflarına yerleşiyor. Bu verilen çok ciddi tavizler karşılığında, toprak bütünlüğümüz ve milli egemenliğimize saygı konusunda yanlaşmada yalnızca genel referanslar görülüyor” eleştirisini getirdi.

Aleksis Çipras ayrıca anlaşmanın özellikle Ege ve Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye karşı Yunanistan’a, ABD desteğini garanti etmediğini söyledi. 

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çocuk parası için müracaat platformu yeniden açıldı

Yunanistan Sosyal Yardım Ödenekleri ve Sosyal Dayanışma Kurumu (OPEKA), çocuk parası yardımı için başvuruların yapıldığı “Çocuk Paraları, A21” platformunun açıldığını duyurdu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Karısından dayak yiyen koca Yargı’ya sığındı: Kadına 18 ay hapis

Yunanistan’ın Girit adasında aile içi tartışma olaylarından farklı bir vaka yaşandı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Aşırı sert rüzgar, feribotu karaya çıkardı

Yunanistan’ın Patra’nın Akteo sahilinde hakim olan aşırı sert rüzgarlar pekçok hasara yol açarken, bir feribotu ise denizden karaya çıkarmayı başardı.
Devamını oku...