Batı Trakya’da kurt sürüleri çoban köpeklerini parçalıyor - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya’da kurt sürüleri çoban köpeklerini parçalıyor

Batı Trakya’da Evros ili sakinlerinin kurt sürüleri ile ilgili şikayetleri artıyor. Özellikle hayvan besicileri ve avcılar köpeklerinin kurtlar tarafından parçalandığını söylüyor.

Güney Evros sakinleri, av köpeklerine ve çoban köpeklerine son günlerde kurt sürülerince saldırıların çarpıcı biçimde arttığını bildiriyorlar.

Yöre halkına göre, bölgedeki kurt sürürleri ciddi oranda artmış durumda. Dedeağaç’ın Nipsa bölgesindeki bir hayvan yetiştiricisi Temmuz ayından bu yana kurtların 7 köpeğini yediğini iddia ediyor.

Kurt sürülerinden şikayet eden Dedeağaç Avcılık Derneği Başkanı Kostas Rafailidis ise son 5-6 yılda Kuzey Yunanistan’da kurt sürülerinin ciddi oranda arttığını dile getirdi. Özellikle Nipsa, Aesimi ve Avanta’da Şubat 2021’den bu yana kurt saldırılarının ciddi artış gösterdiğini belirten Rafailidis soruna henüz bir çözüm bulunamadığını söylüyor.

Avcılara göre bir senaryo, kurtların av köpeklerinin çanlarını duyması ve bu yüzden onlara saldırmaları. Avcılık Derneği başkanı bu nedenle artık avcıların köpeklerinden çanları çıkardıklarını belirtti.

Rafailidis, “Genel olarak, her yerde pusuya yatmış kurtlarla ilgili bir korku var ve devlet ve sorumlular farkında olsa da avcılara tazminat verilmiyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan kurtlar koruma altındaki türler arasında olduğu için Dedeağaç Avcılık Derneği sorunu Dünya Doğayı Koruma Vakfı WWF ve Orman İdaresi’ne aktarmış durumda.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine'nin son resmi müftüsü Hafız Cemali'nin isminin sokağa verilmesini istediler

Batı Trakya’nın Gümülcine (Komotini) Belediyesi’ndeki Spartakos listesi, Belediye Meclis Başkanı Kleopatra Stoyannidu’ya gönderdiği mektupla Gümülcine’nin son resmî müftüsü Hafız Cemali Meço’nun isminin Gümülcine’de bir sokağa verilmesini istedi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya ABD'nin savaş üssüne dönüyor: Dedeağaç'a donanma geliyor

Yunanistan ile ABD arasında imzalanan askeri anlaşma çerçevesinde, Batı Trakya’nın Dedeağaç (Alexandroupoli) şehrine eşi benzeri görülmemiş bir donanma geliyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Hayvanseverlerden mama yardımı çağrısı

Gümülcine (Komotini) Sokak Hayvanları Dostları (Fili Adespoton Komotinis) hareketi, sosyal medya hesabından yaptığı duyuruyla vatandaşlardan mama yardımı istedi.
Devamını oku...