Batı Trakya’da kurt sürüleri çoban köpeklerini parçalıyor - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya’da kurt sürüleri çoban köpeklerini parçalıyor

Batı Trakya’da Evros ili sakinlerinin kurt sürüleri ile ilgili şikayetleri artıyor. Özellikle hayvan besicileri ve avcılar köpeklerinin kurtlar tarafından parçalandığını söylüyor.

Güney Evros sakinleri, av köpeklerine ve çoban köpeklerine son günlerde kurt sürülerince saldırıların çarpıcı biçimde arttığını bildiriyorlar.

Yöre halkına göre, bölgedeki kurt sürürleri ciddi oranda artmış durumda. Dedeağaç’ın Nipsa bölgesindeki bir hayvan yetiştiricisi Temmuz ayından bu yana kurtların 7 köpeğini yediğini iddia ediyor.

Kurt sürülerinden şikayet eden Dedeağaç Avcılık Derneği Başkanı Kostas Rafailidis ise son 5-6 yılda Kuzey Yunanistan’da kurt sürülerinin ciddi oranda arttığını dile getirdi. Özellikle Nipsa, Aesimi ve Avanta’da Şubat 2021’den bu yana kurt saldırılarının ciddi artış gösterdiğini belirten Rafailidis soruna henüz bir çözüm bulunamadığını söylüyor.

Avcılara göre bir senaryo, kurtların av köpeklerinin çanlarını duyması ve bu yüzden onlara saldırmaları. Avcılık Derneği başkanı bu nedenle artık avcıların köpeklerinden çanları çıkardıklarını belirtti.

Rafailidis, “Genel olarak, her yerde pusuya yatmış kurtlarla ilgili bir korku var ve devlet ve sorumlular farkında olsa da avcılara tazminat verilmiyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan kurtlar koruma altındaki türler arasında olduğu için Dedeağaç Avcılık Derneği sorunu Dünya Doğayı Koruma Vakfı WWF ve Orman İdaresi’ne aktarmış durumda.

”yan group

 

 

”Google

 

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Azınlık milletvekilleri Yunanistan parlamentosunda yemin ettiler

Yunanistan’da 21 Mayıs’ta yapılan genel seçimlerde milletvekili seçilen 300 sandalyeli Yunan parlamentonun üyeleri yemin ederek göreve başladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe’de 6 yaşındaki kız can verdi

Batı Trakya’nın İskeçe (Xanthi) ilinde 26 Mayıs Cuma günü 6 yaşındaki bir kız çocuğu hayatını kaybetti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya’nın ‘Teksas’ında bıçakla tehdit ederek arabasını çaldı

Batı Trakya’nın İskeçe (Xanthi) ilinde 27 Mayıs Cumartesi günü gerçekten şok edici bir olay meydana geldi.
Devamını oku...