İskeçe'de şimdi de uğur böceği örümceği ortaya çıktı - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe’de şimdi de uğur böceği örümceği ortaya çıktı

Dünyanın birçok ülkesinde nesli tükenmekte olan tür olarak kabul edilen uğur böceği örümceği İskeçe’de (Xanthi) görüldü. Uzmanlar, “uğur böceği örümceği” türündeki canlının zehirli türleri olduğu konusunda uyarıda bulundu.

İskeçe’deki Trakya Dezenfektan Şirketi’nden Yorgos Psillopulos tarafından kayda alınan örümcek türü (Eresus Cinnaberinus) fotoğrafta da görüldüğü gibi uğur böceğinin renklerine sahip.

Morfolojik ve ekolojik açıdan oldukça muhafazakâr bir cins olan örümcek türü, erkeklerinin karnının (opisthosoma ya da abdomen) üstü uğur böceği desenli olduğu için İngilizcede uğur böceği örümceği (ladybird spider) adıyla bilinirler. 

İskeçe’de sokakta görüntülenip, sosyal medyada paylaşılan uğur böceği örümceği (Eresus cinnaberinus) ilgiye neden oldu.

Canlının ‘Eresus cinnaberinus’ cinsi örümcek olduğunu söyleyen uzmanlar bazı türleri hariç zararlı olmadığını söylüyor. Örümceğin zehirli türleri de olduğunu kaydeden uzmanlar çıplak elle dokunulduğunda toksin verdiği için kaşıntı ve aşırı hassas bünyelerde alerjiye neden olabileceğini belirtiyorlar.

Bu örümcekler genellikle doğada karanlık alanlarda, kuytu alanlarda, taş altlarında, kayalıklarda, nemli toprak alanlarında, çatlak ve yarıklarda veya yere dökülen yapraklar altında görülür.

1990’larda İngiltere’de 56 örümcekten oluşan tek bir koloni kaldığında neslinin tükenmesinin eşiğindeydi. Ancak o zamandan beri, türleri kurtarmak için birkaç girişimde bulunuldu ve Ağustos 2011’de tekrar vahşi doğaya bırakıldı.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe Barosu'ndan Genel Çekimserlik Kararı

Hükümetin uygulamaya geçirmeyi planladığı vergi yasa tasarısı ile ilgili avukatların tepkileri sürüyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe'nin Orman Köyü Kışın Büyüsüne Büründü

İskeçe’nin dağlık bölgelerinden biri olan ve doğal güzellikleriyle tanınan Orman Köyü, bu yılın ilk kar yağışını 26 Kasım Pazar günü büyük bir heyecanla karşıladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe Hastanesi Çalışanlarınlarından 2 günlük Grev

İskeçe Hastanesi çalışanları, sağlık hizmetlerindeki mevcut krize karşı 29-30 Kasım tarihlerinde iki günlük bir grev eylemine hazırlanıyor.
Devamını oku...