Arılar nesli tükenmekte olan 63 pengueni öldürdü - Azınlıkça
Yaşam

Arılar nesli tükenmekte olan 63 pengueni öldürdü

Dünyada yok olma tehdidi altındaki türler arasında bulunan Afrika penguenlerinden 2019 senesinde sadece 13 bin çift kaldığı tespit edilmişti.

Güney Afrika Kıyı Kuşları Vakfı (Sanccob) tarafından yapılan açıklamada, nesli tükenmekte olan bir penguen türünden 63 tanesi, Güney Afrika’daki bir plajda arılar tarafından öldürülmüş halde bulundu.

Veteriner Davidt Robets, “Penguenler, arılar tarafından öldürülünceye kadar ısırılmışlar” dedi.

Penguenler, Cape Town’dan yaklaşık 40 km uzaklıktaki Simmons Town’daki bir plajda ölü bulundu. Arı sokmaları hayvanların vücutlarında ve gözlerinin çevresinden anlaşılırken, sahilde ayrıca çok sayıda arı da ölü bulundu.

Uzmanlar her ihtimale karşı penguenlerin hastalıktan veya zehirli bir maddeden ölme olasılığı olup olmadığını görmek için testler yaptılar.

Penguenlerin arı saldırısına maruz kalmasını değerlendiren Veteriner Robets, olayın “nadir ve sıra dışı” bir fenomen olduğunu ancak milli park ilan edilen bu bölgede arıların da ekosistemin bir parçası olduğunu vurguladı.

Güney Afrika, türü yok olma tehlikesindeki penguen türüne ev sahipliği yapıyor. Afrika penguenleri yok olma tehdidi altında ve 2019’da başta Güney Afrika ve komşu Namibya olmak üzere dünya çapında yalnızca 13.000 çift kaldıkları tespit edilmişti.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Güney Afrika'da yeni mutasyon tespit edildi: Adını C.1.2 koydular

Küresel koronavirüs salgınında üst üste ortaya çıkan mutasyonlar bilim insanlarını endişelendirirken Güney Afrika’da yeni bir Kovid-19 varyantı ortaya çıktı.
Devamını oku...
Yaşam

Johnson & Johnson’ın tek dozluk aşısı koronavirüs ile mücadeleyi hızlandırabilir

Kovid-19 salgınında aşılar kritik önem taşıyor. Johnson & Johnson’ın geliştirdiği koronavirüs aşısı sadece tek doz oluyor ve orta şiddetteki enfeksiyonları önlemede ciddi oranda etkili.
Devamını oku...
Yaşam

Fauci: 2022 yılında da maske takmak zorunda kalabiliriz

ABD Başkanı Joe Biden’ın sağlık danışmanı ve Amerika Ulusal Sağlık Enstitüsü Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi Direktörü Doktor Anthony Fauci, ABD’lilerin 2022 yılında da maske takabileceğini söyledi.
Devamını oku...