Görme engelli müşterisinden fazla para alan taksici mahkemede hesap verecek | Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Görme engelli müşterisinden fazla para alan taksici mahkemede hesap verecek

Yunanistan’ın başkenti Atina’da görme engelli müşterisini ‘kazıklamak’ isteyen taksici, baltayı fena halde taşa vurdu.

Söz konusu müşteri, ‘Agia Sofia’ Çocuk Hastanesi psikologlarından, insan hakları aktivisti ve Görme Engelliler İçin Rehber Köpek Okulu Yönetim Kurulu Başkanı İoanna-Maria Gerçu idi.

Yıllarda görme engellilerin haklarını savunan ve dünyayı onlar için daha yaşanılır bir yer kılma mücadelesi veren Gerçu’nun tüm görme engelli haklarını en ince ayrıntısına kadar bildiğini bilmeyen taksici, kadından en az 4 evro fazla para aldı.

Rehber-köpeğin tüm alanlarda dolaşabileceği ve taksilere binerken kafes içerisine konulamayacağı yasasını esgeçen taksici, köpek için ekstra ücret talep etti.

Görme engelli kadın taksicinin banka kartı üzerinden çektiği fiyatı görmezken, kendisine gelen e-posta ile 4-6 evroya mal olan yolculuk için taksicinin hesaptan 10 evro çektiğine tanık oldu.

‘Mesele 4 evroda değil, ha 4 ha 114, burada asıl konu ayrımcılık ve haksızlık’ diyen Gerçu, başka görme engellilerin de benzer şekilde mağdur olmaması ve bu ayrımcı yaklaşımların son bulması için davacı olacağını duyurdu.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 2070 vaka 5 ölüm

Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu EODY 26 Temmuz Pazartesi günü yaptığı duyuruyla son 24 saat içerisinde Yunanistan genelinde toplam 2070 koronavirüs vakası tespit edildiğini açıkladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

EFKA ve OAED 2,5 milyar evro ödeme yapıyor

Çalışma ve Sosyal Meseleler Bakanlığı, e-EFKA ve OAED’in planlamasına göre, 26-30 Temmuz tarihleri arasında yaklaşık 5,6 milyon hak sahibine 2,5 milyar evro ödeme yapılacak.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Aile içi şiddet uygulayan veya orman yakanlara ağır ceza yasası geliyor!

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, 26 Temmuz Pazartesi günü gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısında, çocuk ve kadınlara şiddet uygulayanlar ile ormanları yakanlara verilecek cezaların ağırlaştırılacağını duyurdu.
Devamını oku...