Görme engelli müşterisinden fazla para alan taksici mahkemede hesap verecek - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Görme engelli müşterisinden fazla para alan taksici mahkemede hesap verecek

Yunanistan’ın başkenti Atina’da görme engelli müşterisini ‘kazıklamak’ isteyen taksici, baltayı fena halde taşa vurdu.

Söz konusu müşteri, ‘Agia Sofia’ Çocuk Hastanesi psikologlarından, insan hakları aktivisti ve Görme Engelliler İçin Rehber Köpek Okulu Yönetim Kurulu Başkanı İoanna-Maria Gerçu idi.

Yıllarda görme engellilerin haklarını savunan ve dünyayı onlar için daha yaşanılır bir yer kılma mücadelesi veren Gerçu’nun tüm görme engelli haklarını en ince ayrıntısına kadar bildiğini bilmeyen taksici, kadından en az 4 evro fazla para aldı.

Rehber-köpeğin tüm alanlarda dolaşabileceği ve taksilere binerken kafes içerisine konulamayacağı yasasını esgeçen taksici, köpek için ekstra ücret talep etti.

Görme engelli kadın taksicinin banka kartı üzerinden çektiği fiyatı görmezken, kendisine gelen e-posta ile 4-6 evroya mal olan yolculuk için taksicinin hesaptan 10 evro çektiğine tanık oldu.

‘Mesele 4 evroda değil, ha 4 ha 114, burada asıl konu ayrımcılık ve haksızlık’ diyen Gerçu, başka görme engellilerin de benzer şekilde mağdur olmaması ve bu ayrımcı yaklaşımların son bulması için davacı olacağını duyurdu.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Vergi Beyannamesi İçin Eşlere De Banka Hesabı Zorunluluğu!

Yunanistan Maliye Bakanlığı, bu yıl vergi beyannamesi verecek tüm vatandaşlardan banka hesap numarası (İBAN) bilgisini zorunlu hale getirdi. Bu yeni uygulama, evli çiftleri de kapsıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dünyanın En Kısa 5 Uçuşu: Aralarında Yunanistan Var

En kısa uçuşlar arasında yer alan Yunanistan’daki Karpathos ile Kasos arasındaki uçuş, Ege’nin turkuaz suları üzerinden geçerek sizi büyüleyecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Avrupa Parlamentosu Seçimleri Yaklaşırken Anket Sonuçları Yayınlandı

Yunanistan’da Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde yapılan kamuoyu araştırmaları, siyasi partiler arasındaki rekabetin son durumunu gözler önüne serdi.
Devamını oku...