Yunanistan Batı Trakya Haber

Suudi Arabistan yüksek ezan sesinin kısılması kararı aldı

Suudi Arabistan, ülkede camilerde ezan sesinin yüksekliği için yeni kurallar getirdi. Yeni kararla birlikte ezan sesinin yüksekliği azaltıldı.

Suudi İslami İşler Bakanlığı geçtiğimiz hafta ezanın, camilerdeki tüm hoparlörlerin azami ses seviyesinin en fazla üçte biri yüksekliğinde okunması kararı aldı.

Ülkenin muhafazakâr kesimden tepki gelmesinin ardından da, Suudi Arabistan İslami İşler Bakanı Abdüllatif El Şeyh namaz kılmak isteyenlerin imamın çağrısını beklemesinin gerekmediğini söyledi.

Gazete Duvar’ın haberine göre Abdüllatif El Şeyh, devlet televizyonundan yayınlanan konuşmasında, ezan sesinin kısılması kararının halktan gelen tepkiler üzerine alındığını söyledi. Suudi Arabistan İslami İşler Bakanı, ezan sesinin aşırı yüksek olmasından şikâyet edenler arasında, yaşlıların ve çocuklarının uykularının bölündüğünü söyleyen ailelerin bulunduğunu belirtti.

Suudi bakan, sosyal medyada bu kararı eleştirip ‘restoran ve kafelerdeki yüksek sesli müziğin de kısılması gerektiğini’ iddia eden kesimlere de tepki gösterdi. “Namaz kılmak isteyenlerin imamın sesini beklemesine gerek yoktur. Önceden camiye gitmiş olmaları gerekir” diyen Abdüllatif El Şeyh, karara karşı çıkanları ‘Suudi krallığının düşmanı’ olarak niteledi. Suudi bakan, bu kişilerin sorun çıkarmayı ve ulusal bütünlüğü bozmak istediğini söyledi.

Suudi İslami İşler Bakanlığı’nın geçtiğimiz hafta açıkladığı karar uyarınca, camilerdeki hoparlörler azami ses seviyelerinin en fazla üçte birine kadar açılabilecek. Aynı zamanda, ezan sonrasında camilerde okunan dualar veya verilen vaazlar hoparlörden yayınlanmayacak; ezandan sonra hoparlörler kapatılacak.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Suudi Arabistan bu yıl hac için hangi kararı verdi?

Suudi Arabistan, bu yıl sadece kendi vatandaşlarına ve ülkede oturumu bulunan kişilere bu sene Hac ibadeti için izin verme kararı aldı.
Devamını oku...
Yaşam

Sinovac aşısı olanlara hac engeli: Hangi aşıları olanlar gidebilecek?

Hac dönemi yaklaşırken Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı Sinovac aşısı olanları hac ibadeti için kabul etmeyeceklerini açıkladı. Karara Endonezya ve Filipinler tepki gösterdi, Bakanlıkla temasa geçildi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan Genelkurmay Başkanı Suudi Arabistan’da

Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstandinos Floros, Suudi Arabistan’a bir resmi ziyaret gerçekleştirdi.
Devamını oku...