Yunanistan Batı Trakya Haber

Dermicakis: Yunanistan’da vaka sayısı Haziran’da 1000’in altına düşecek

Cenevre Üniversitesi Genetik Profesörü Manolis Dermicakis, Yunanistan’da koronavirüs vakalarının düşüşe geçeceğini ve Haziran’da günlük vaka sayısının 1000’in altında olacağını tahmin ettiğini söyledi.

Dermicakis, vakalarda ufak da olsa sabit bir düşüş görüldüğünü, önlemlerin aşamalı olarak gevşetilmesinin işe yaradığını belirtirken, 30-44 yaş arasındakilerin aşıya ilgi göstermesinin de olumlu olduğunu kaydetti.

Gevşemelerin aşamalı olacağını belirten Profesör, vaka sayıları 1000’in altına düşse de tam rahatlamayacağımızı, yani 2019 şartlarına geri dönmeyeceğimizi, bağışıklığın oluşmasının zaman alacağını ve tedbiri elden bırakmamamız gerektiğini söyledi.

Kapalı mekanlarda sadece aşı vurdurmuş olanların maskesiz şekilde oturmasına izin verilebileceğini söyleyen Dermicakis, bunun aşı vurdurmayı teşvik anlamına da geleceğini ekledi.

Profesör, bu yaz vaka sayısının daha fazla olmasına rağmen geçtiğimiz yıla kıyasla elimizde daha fazla silah olduğunu söylerken, aşıların vurulmaya başlamasının ve Haziran’a kadar aşılanmış kişi sayısının nüfusun yüzde 40-50’sini oluşturacak olmasının, üstüne bir de koronavirüs geçirip iyileşmiş oların bağışıklık kazanmış olmasının önemli olduğunu vurguladı.

Son olarak Dermicakis, SMS uygulamasının hâlâ yürürlükte olmasının anlamsız olduğunu ekledi.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Journalist, writer and editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

30-39 ve 40-44 yaş grupları için tüm aşılar platformu ne zaman açılıyor?

Yunanistan’da 30-39 ve 40-44 yaş grupları için tüm aşılarla başvuru platformunun Mayıs ayının son 10 günü içerisinde açılacağı belirtildi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Evosmos’ta yine silahlar patladı: Bir kişi yaralandı

Yunanistan’da Selanik’in Evosmos bölgesinde Pazartesi akşamı patlayan silahlar sonrasında 26 yaşında bir adam hastanelik oldu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Başbakan Miçotakis’in oğlu Konstandinos askerden terhis oldu

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in vatani görevini Batı Trakya’nın Evros (Meriç) ilinde yapan oğlu Konstandinos, askerden terhis oldu.
Devamını oku...