Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya’da kar getiren ilk fırtınanın adı Ahmet oldu: Sırada Dimitri de var!

Almanya meterolojik olaylara konacak isimleri para ile satınca ortaya faklı adlara sahip ilgi çekici fırtınalar oldu. 2021 senesinde kar yağışı getiren yılın ilk alçak basınç cephesine “Ahmet” ismi verildi.

Almanya’da yaşayan farklı kültürlerin daha iyi temsil edilmesi için ülkede çıkan meteorolojik olaylara artık yabancı isimler de verilecek. 2021’de kar getiren yılın ilk alçak basınç cephesine “Ahmet” ismi verildi.

“Yeni Alman Medyacılar” (NdM) adlı kuruluş, Meteoroloji Dairesi’den 2021 yılına ait alçak ve yüksek hava basınç cephelerinin telif haklarını satın alarak ülkede yaygın olan Ahmet ve Dimitri gibi Almanca için yabancı kökenli isimler verdi.

“Yeni Alman Medyacılar” (NdM) adlı kuruluş, Meteoroloji Dairesi’den 2021 yılına ait alçak ve yüksek hava basınç cephelerinin telif haklarını satın alarak ülkede yaygın olan Ahmet, Cemal, Goran, Dimitri gibi yabancı kökenli isimler verdi.

Alman Meteoroloji Dairesi, isim haklarını 240 ila 360 Euro arasında satıyor.

İnternet’te #wetterberichtigung (#HavaDurumuDüzeltme) hashtag’ı ile başlayan bu proje Almanya‘nın çeşitliliğinin topluma daha iyi yansıtılmasını talep eden sembolik bir girişim.

Yeni Alman Medyacılar’ın Başkanı Ferda Ataman, “Bugüne kadar, meteorolojik olaylarda çoğunlukla tipik Alman isimleri veriliyordu. Havayı çeşitlendirmek, sadece sembolik bir çıkış. Önemli olan toplumsal çeşitliliğin nihayet her yerde normal karşılanması” dedi

2021’in meteorolojik olaylarına Reinhard, Volker ve Margarethe gibi geleneksel Alman isimleri verilmeye de devam edileceği kaydedildi..

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, Thrace covering Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya’da korona önlemleri 14 Şubat’a kadar uzatıldı

Almanya’da federal devlet ve yerel devletler yetkililerinin gerçekleştirdiği telekonferans sonrasında yürürlükte olan sokağa çıkma yasağı (lockdown) önlemlerinin 14 Şubat’a kadar uzatılması kararlaştırıldı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Merkel: Almanya’da sokağa çıkma yasağı Nisan’a kadar sürecek

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya’da sokağa çıkma yasağı (lockdown) uygulamasının Nisan ayına kadar süreceğini tahmin ettiğini belirtti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yurtdışında çalışan Batı Trakyalı mevsimlik işçilere önemli hatırlatma

Ekonomik krizle boğuşan Batı Trakyalı emekçiler uzun yıllardır başta Almanya ve Hollanda gibi gelişmiş ülkelerde mevsimlik işçi olarak çalışmaktalar.
Devamını oku...