Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcineli ile Keşanlının posta güvercini dostluğu

Gümülcineli güvercinsever ve Trakya Güvercin Dostları Derneği Başkanı Kostandinos Simos, bir posta güvercini sayesinde Keşanlı bir Türkle nasıl arkadaş olduğunu anlattı.

Gümülcine devlet radyosu ERA Komotinis’ten gazeteci Maria Nikolau’ya konuşan Simos, Asprovalta’dan saldıkları posta güvercinin Gümülcine’ye dönerken yolunu kaybettiğini ve Türkiye’nin Keşan şehrine vardığını söyledi.

Güvercini daha önce Kavala’dan saldıklarını ve geri geldiğini söyleyen güvercinci, Asprovalta’dan dönüşte ise devasa dağların olmasından dolayı güvercinlerin çoğu zaman yönünü kaybettiğini, son yolculukta %80’inin kaybolduğunu vurguluyor.

Kendisinin posta güvercininin de kaybolduğunu bildiren Simos, güvercinin Keşan’a vardığını, orada ayağındaki madalyondan sahibinin Gümülcineli olduğunu gören Keşanlı güvercincinin Batı Trakyalı bir tanıdığını arayarak haber verdiğini anlatıyor.

Kendisiyle iletişime geçtiklerini belirten Simos, “Gümülcine’ye gelmesi için randevulaşmıştık ama araya koronavirüs yasakları girdi. Güvercinin durumu iyiymiş ve yavruları bile olmuş. Sınırlar açılınca kendisini Gümülcine’de ağırlayacağım. Güvercin sayesinde bir dost kazandım” diyor.

About author

Articles

Journalist, writer and editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 6 ay içinde tüm vatandaşlar aşılanmış olacak

Yunanistan Sağlık Bakanlığı Genel Sekreteri Marios Themistokleus, Haziran ayına kadar tüm vatandaşların aşılanmasının tamamlanmış olacağını tahmin ettiğini söyledi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya’da 98 kişiye 300’er evro ceza kesildi

Yunanistan’da polis, sıkı denetimlerine ve sokağa çıkma yasağına (lockdown) uymayanlara ceza yağdırmaya devam ediyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da oyuncakçılar, çiçekçiler ve berberler ne zaman açılacak?

Yunanistan Kalkınma ve Yatırımlar Bakanı Adonis Georgiadis, 7 Aralık’ta açılacak olan mevsimlik eşya satan mağazalardan sonra, oyuncakçılar, çiçekçiler ve berberlerin açılacağını duyurdu.
Devamını oku...