Yunanistan Batı Trakya Haber

Kozdereli Ramadan Niyazi: Hayvan besicileri ve tûtûncûler desteklensin

Ramazan Niyazi - (Foto: Maria Nikolaou)

Rodop ilinin Kozdere (Drania) köyünden olan Ramadan Niyazi, karpuz, kavun, domates, üzüm ve hatta bal üretiyor. “Hepsinden azarcık” diyen Rodoplu çiftçi, bu yazın aşırı sıcaklar nedeniyle çok zor geçtiğini anlatıyor.

Gümülcine devlet radyosu ERA Komotinis’ten gazeteci Maria Nikolau’ya konuşan Niyazi, aşırı sıcakların tüm bitkileri etkilediğini ve üretime zarar verdiğini söylüyor.

Kozdereli çiftçi, bölgedeki nehir nediyle sulama sıkıntısı çekmediklerini ve karpuzların ne kadar sularsan o kadar büyük olduğunu belirterek, öte yandan üzüm üretimiyle de uğraştığını, ilk başlarda hırslı olduğunu fakat zamanla heyecanının söndüğünü anlatıyor.

“Kendi ürünümüzü kendimiz sattığımızda bizim de cebimize bir şeyler kalıyor” diyen Niyazi, özellikle üzüm üretiminin çok zor olduğunu ve çok çaba istediğini kaydederken, köylerinde birçok kişinin bu işe heveslendiğini fakat sonrasında vazgeçtiğini aktarıyor.

Bölgede hayvancılık ve tûtûncûlüğün desteklenmesi gerektiğini söyleyen çiftçi, “Dağlık bölgede başka bir şey yapamıyoruz, ve işin kötü tarafı son yıllarda tûtûn fiyatları çok düşük” diye ekliyor.

About author

Articles

Journalist, writer and editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Hemetli Okul Müdürü: Başta Yunan Ordusu olmak üzere bizi unutmayan tüm bağışçılar sağ olsun

Batı Trakya’nın Rodop iline bağlı Hemetli (Organi) köyünde yeni eğitim yılı maske ve Yunan Ordusu’nun bölgedeki 4. Kolordusu’nun hediyeleriyle başladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan Türk sınırına Amerika’da kullanılan ses ‘silahları’ getiriyor

Batı Trakya’nın Evros (Meriç) ilindeki Yunan-Türk sınırında Yunan polisi, göçmen-mülteci geçişlerini engellemek için Amerika’da Trump hükümetinin siyah göstericilere karşı kullandığı ses “silahlarıyla” donatıldı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe’de Batı Nil Virüsü vakaları 8’i aştı

Batı Trakya’nın İskeçe (Xanthi) ilinde kaydedilen Batı Nil Virüsü vakalarının 9’a yükseldiği bildirildi.
Devamını oku...