Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan otomotiv şirketi Türkiye’de takdir aldı

Türkiye’nin Bursa şehrinde gerçekleşen “Automotive Meetings” fuarı çerçevesinde Yunan Namco şirketine plaket verilmesi gecikmeli olarak da olsa Yunan medyasına yansıdı ve yankı uyandırdı.

Neredeyse bir yıl önce, 2019 Kasımında verilen ödülü gündemine taşıyan Zougla haber sitesi, Yunanistan’ın kendi girişimcilerine destek vermediğini ve yerli otomotiv şirketlerini kapanmaya ittiğini belirtirken, Türkiye’nin ise bir dönem Yunanistan’da yerli otomotiv sektöründe yer almış şirketlere teşekkür plaketi verdiğini yazdı.

Yunanistan’da şu anda yerli otomotiv sanayii olmamakla birlikte, 1908 yılında Nikos Theologos tarafından ilk Yunan otomobilinin üretildiğini, akabinde Volos’ta Nissan, Siros’ta Enfield E8000 ve Selanik’te (Thessaloniki) Pony gibi firmaların sanayileri olduğu hatırlatılıyor.

Önümüzdeki günlerde Spiros Panopulos’a ait firma tarafından CHAOS Hypercar girişiminin günyüzüne çıkması beklenirken, bu sektörde başka girişimcilerin de yatırım yapmak istediği fakat bürokratik engellere takıldığı vurgulanıyor.

About author

Articles

Journalist, writer and editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yoğun bakımlarda entübe edilmiş hasta sayısı 78’e yükseldi

Yunanistan’da koronavirüs Kovid-19’a yakalandıktan sonra durumu ağırlaşınca entübe edilerek yoğun bakım ünitelerine alınan hasta sayısı 78’e yükseldi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan Türk sınırına Amerika’da kullanılan ses ‘silahları’ getiriyor

Batı Trakya’nın Evros (Meriç) ilindeki Yunan-Türk sınırında Yunan polisi, göçmen-mülteci geçişlerini engellemek için Amerika’da Trump hükümetinin siyah göstericilere karşı kullandığı ses “silahlarıyla” donatıldı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan Askeri Araç Sanayii şirketi İsraillilere satılıyor

Yunanistan Askeri Araç Sanayii (ELVO), yapılan açık arttırma sonucunda İsrail’in Plasan koorperatifine satıldı.
Devamını oku...