Yunanistan Batı Trakya Haber

ABD Başkanı Trump, Miçotakis ve Erdoğan ile telefon görüşmesi yapacak

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo korona döneminde korunma amacıyla maske kullanıyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Başkanı Donald Trump’ın Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ile telefon görüşmesi gerçekleştireceğini açıkladı. 

Afganistan hükümeti ile Taliban arasında bugün başlaması beklenen barış görüşmeleri için Katar’ın başkenti Doha’ya giden ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo uçakta Doğu Akdeniz’de süren Yunan-Türk gerginliği hakkında açıklamalarda bulundu.

Pompeo, ABD Başkanı Donald Trump’ın Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesi yapacağını ifade etti.

Yunanistan ile Türkiye arasında müzakerelerin gerçekleştirilebilmesi için bölgedeki askeri güçlerin geri çekileceğini umduğunu belirten Amerikalı Bakan, bölgedeki gerilimin diplomatik ve barışçıl bir yolla çözülmesi gerektiğini söyledi.

Pompeo, Doğu Akdeniz‘de artan gerginliğe barışçıl bir çözüm bulunması için Kıbrıs’ı ziyaret ettiğini belirtmişti. Türkiye’ye askeri güçlerini tartışmalı bölgeden çekmesini söyleyen Pompeo “Kıbrıs halkının gözünden ilgili riskleri anladığımdan emin olmak istiyorum. Bunun için mesele üzerinde çalışacağım. Ciddi görüşmeler yapılacağını ve bölgede bulunan askeri güçlerin bu görüşmelerin gerçekleşebilmesi için geri çekileceğini umuyoruz'” ifadelerini kullanmıştı.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, Thrace covering Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da eletrikli scooter trajedisi: 11 yaşında çocuk yaşamını yitirdi

Yunanistan’ın Girit (Kriti) şehrinde 11 yaşında bir çocuk, elektrikli scooter kullanırken geçirdiği kaza sonucu yaşamını yitirdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

10 Yunan’dan 7’si maske takmaktan yana

Yunanistan’da Pulse araştırma şirketinin SKAI televizyonu için yapmış olduğu araştırmada, Yunan vatandaşlarının %74’ü maske kullanımı konusunda ikna olduğunu söylüyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan profesör: Korona 2021 yazına kadar sürecek

Yunanistan’da Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanı ve koronavirüsle mücadele özel heyeti mensubu Nikos Sipsas, koronavirüs pandemisinin ülkede en az 2021 ilkbaharı, hatta yaz başına kadar süreceğini söyledi.
Devamını oku...