Yunanistan Batı Trakya Haber

Başbakan açıkladı: Yunanistan 18 Rafale savaş uçağı ve 4 fırkateyn satın aldı

Başbakan Kiryakos Miçotakis Selanik’te yaptığı konuşmada Yunanistan’ın Fransa’dan 18 adet Rafale savaş uçağı ve dörder fırkateyn ve deniz helikopteri aldıklarını açıkladı.

Başbakan Kiryakos Miçotakis önümüzdeki dönem için hükümet programını açıkladı. Miçotakis konuşmasında Yunan Silahlı Kuvvetleri’ne yeni uçak, helikopter ve fırkateyn alacaklarını açıklarken ayrıca silahlı kuvvetler bünyesinde 15 bin kadın ve erkeğin istihdam edileceğini belirtti.

Selanik’ten açıklamalarda bulunan Başbakan, silahlı kuvvetlere yeni asker istihdamı, silahlı kuvvetlerin yeni silahlanma ile güçlendirilmesi ve ayrıca ülkenin savunma sanayisinin modernizasyonu üzerine odaklandıklarını belirtti.

Başbakan Miçotakis ülkenin savunmasının güçlendirildiğini belirterek, Hava Kuvvetlerine eski Mirage uçaklarının yerine son model 18 adet Rafale savaş uçağından oluşan bir filonun satın alınmasıyla hava savunmasının güçlendirildiğini vurguladı.

Başbakan Miçotakis aynı zamanda dört yeni ve çok rollü fırkateynin Yunanistan Silahlı Kuvvetlerine katılacağını belirtirken MEKO tipi fırkateynlerin ise yenileneceğini söyledi.  Başbakan Miçotakis  ayrıca dört Romeo deniz helikopteri satın alınarak donanmaya katıldığını belirtti.

Başbakan Yunanistan Silahlı Kuvvetlerinin gücünün Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerine ait silahların zenginleştirilerek güçlendirildiğini kaydetti. Başbakan beş yıllık bir süre içinde Yunanistan Silahlı Kuvvetlerine 15.000 kadın ve erkeğin istihdam edileceğini belirtti.

Başbakan Miçotakis, Silahlı Kuvvetler dijital operasyonlarını güçlendirirken ülkenin savunma sanayisi harekete geçirildiğini vurguladı.

Başbakan açıklamalarında:  “sağlık krizi ekonomisi yeniden gezegeni kuşatıyor, ülkemiz giderek daha kritik hale gelen ulusal cepheyi yönetmeye devam ediyor.  Çünkü artık Ankara Avrupa’nın doğu sınırlarını tehdit ediyor ve üç kıtadaki hassas bir kavşakta güvenliği baltalıyor.” dedi.

 Başbakan Miçotakis ülke ekonomisini güçlendirmek için ise 6,8 milyar euro tutarında 12 önlemin uygulamaya konulacağını açıkladı.

About author

Articles

Journalist and Editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 3 günde 3 polis koronadan can verdi

Yunanistan’da koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren polis sayısı 3’e yükseldi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da Ocak ayında korona aşıları başlıyor: Kimlere yapılacak?

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelyos Peças, koronavirüs aşılarının ay sonunda ülkeye geleceğini ve Ocak ayından itibaren vatandaşlara yapılmaya başlayacağını bildirdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Köpek saldırısına uğrayan iki yaşındaki bebeğin durumu ağır

Yunanistan’ın Girit adasında köpeğin saldırdığı 2 yaşındaki kız çocuğunun durumunun ağır olduğu bildirildi.
Devamını oku...