Yunanistan Batı Trakya Haber

Yeni ENFIA açıklanıyor: Kimlere yüzde 50 indirim hakkı tanınıyor?

Yunanistan’da ENFIA emlak vergisi beyannamelerinin en geç pazartesi gününe kadar Taxisnet‘te belli olması bekleniyor.

Ülkede 7,3 milyon gayrimenkul sahibi vergi mükellefinden altı aylık taksitler halinde toplam 2,5 milyar evro vergi ödemesi talep edilecek.

Pazartesiye kadar çıkması beklenen beyannamelerde 2019 yılında beyan edilen gayrimenkuller baz alınarak yüzde 10 ile yüzde 30 arasında vergi indirimi, özel vergi mükellefi kategorileri için yüzde 50 veya hatta yüzde yüze varan indirimler gelirken yanlış beyanda bulunanlara ise zamlı vergi tutarları istenecek.

Kendilerine ait mülkiyet durumlarında herhangi bir değişiklik olmayanlar 2019 yılında ödedikleri ile tam olarak aynı ENFIA vergisini ödeyecekler.

Öte yandan 2019’da mülk satın alan veya satan kişiler ise ödemeleri istenecek yeni vergi miktarını görecekler. m

Öte yandan milyonlarca vergi mükellefine ENFIA vergisinde yarı yarıya indirimler bekleniyor.

Yunanistan’da özellikle hükümetin şart koştuğu kiralarda zorunlu yüzde 40’a varan indirimler nedeniyle ciddi gelir kaybına uğrayan 260 binden fazla mülk sahibi bulunuyor. 

Bu arada gelir vergisi iadesi hakkına sahip olanlar için de tutarın gayrimenkulleri için ödemeleri gereken vergiden mahsup edilmesi nedeniyle hükümet daha düşük oranlarda ENFIA vergisi istemesini öngörüyor.

ENFIA vergisi ne kadar olacak?

Mülk sahipleri 2019 senesinde beyan ettikleri ve yürürlükte olan gayrimenkul değerine bağlı olarak aynı vergi indirimlerini görecekler.

  • 60.000 evroya kadar gayrimenkul değeri için yüzde 30
  • 70.000 evroya kadar gayrimenkul değeri için yüzde 27
  • 80.000 evroya kadar gayrimenkul değeri için yüzde 25
  • 1.000.000 evro’ya kadar gayrimenkul değeri için yüzde 20
  • 1.000.000 evro üzerindeki gayrimenkul değeri için yüzde 10

Öte yandan bir milyondan fazla vergi mükellefi bu sene ENFIA vergisinde yarı vergi indirimi ve hatta tam vergi muafiyetine sahip olacaklar.

Hükümetin belirlediği bazı durumlarda mülk sahiplerine yüzde 50 indirim uygulanacak. İşte kriterler:

  • Toplam vergilendirilebilir aile geliri yıllık 9 bin evroya geçmediğinde, eş ve her bağımlı üye için 1.000 euro bu tutar artırılmaktadır.
  • Binaların toplam alanı 150 m2’yi geçmemesi durumunda.
  • Taşınmazın toplam değeri evli olmayanlar için 85.000 evroyu, tek çocuğu olan evliler için 150.000 evroyu ve bakmakla yükümlü olduğu iki çocuğu olan evliler için ise 200.000 euroyu geçmediği durumlarda.

Öte yandan üç veya daha fazla çocuğu olan veya engellilik oranı yüzde 80’den fazla olan aileler, aşağıdaki kriterleri karşılamaları halinde vergiden tamamen muaf tutulacaklardır:

  • Toplam yıllık net aile geliri 12.000 evroyu geçmediğinde, eş ve her bağımlı üye için 1.000 evro artırma hakkı bulunmaktadır.
  • Binanın toplam alanı 150 m2’yi geçmemesi gerekmektedir.
About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, Thrace covering Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da eletrikli scooter trajedisi: 11 yaşında çocuk yaşamını yitirdi

Yunanistan’ın Girit (Kriti) şehrinde 11 yaşında bir çocuk, elektrikli scooter kullanırken geçirdiği kaza sonucu yaşamını yitirdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

10 Yunan’dan 7’si maske takmaktan yana

Yunanistan’da Pulse araştırma şirketinin SKAI televizyonu için yapmış olduğu araştırmada, Yunan vatandaşlarının %74’ü maske kullanımı konusunda ikna olduğunu söylüyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan profesör: Korona 2021 yazına kadar sürecek

Yunanistan’da Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanı ve koronavirüsle mücadele özel heyeti mensubu Nikos Sipsas, koronavirüs pandemisinin ülkede en az 2021 ilkbaharı, hatta yaz başına kadar süreceğini söyledi.
Devamını oku...