Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine’de Yahudi mezarlarına ait mezar taşları bulundu

Gümülcine (Komotini) şehrinde bulunan Megaro Mousikis’in yukarısında Yahudi mezarlarına ait mezar taşları bulundu.

Mezar taşlarının yağmur sularına karşı set olarak kullanıldığı görülürken yakın çevrede daha önceleri Musevi mezarlığı olduğu biliniyor.

Yahudi kültür tarihi araştırmacısı Thrasivulos Papastratis sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile bulunan söz konusu mezar taşlarını duyururken yakın zamana kadar Arkeoloji Müzesi’nin depolarında Gümülcine’deki eski Musevi mezarlığından sadece iki Yahudi mezar taşı olduğunu bildiğini ve bu yeni gelişmeyle bölgedeki eski Yahudi tarihine yeni bir ışık tutulduğunu belirtti.

Koronavirüs salgını sürerken geçtiğimiz Nisan ayında Gümülcine’den Andreas Marmaras adlı eğitmenin Megaro Mousikis’in bulunduğu askeri bölge civarında Musevi mezar taşlarının varlığından kendisine bahsettiğini dile getiren Papastratis, bir başka eğitimci Vanessa Mark ile Adreas Marmaras’ın bahsekonu bölgeyi inceleyerek Yahudi mezar taşlarını tespit ettiklerini belirtti.

Yahudi mezar taşlarını söz konusu yere taşıyanların muhtemelen yağmur sularına karşı taşları set olarak yerleştirdiklerini ifade eden Papastratis  Gümülcine Yahudi Cemaati’nin bin yılı aşkın tarihine ışık tutan yeni mezar taşlarının önemine değindi.

Papastratis ayrıca mezar taşlarının Gümülcine’deki Yahudi tarihini vurgulamak amacıyla eski sinagog kalıntıları çevresine taşınarak korunması gerektiğini ifade etti.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, Thrace covering Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine Hastanesi’ne korona testi yapan moleküler analizör geldi

Gümülcine (Komotini) Belediyesi şehirdeki Şişmanoğlu Devlet Hastanesi’ne koronavirüs testleri için kullanılan 60 bin evro değerinde bir moleküler analizör bağışladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine’ye üniversite öğrenci gelmiyor: Esnaf kaygılı

Trakya Dimokritos Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesinde, 2020-2021 güz döneminde derslerin internet üzerinden yapılması kararlaştırıldı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bakoyanni, Batı Trakya’da azınlıktan kimlerle görüşecek?

Yunanistan Meclisi’nin Batı Trakya’nın Kalkınması İçin Partilerarası Komisyonunun Başkanı ve ND milletvekili Dora Bakoyanni’nin haftasonu gerçekleştireceği Batı Trakya ziyaretinin detayları açıklandı.
Devamını oku...