Yunan hükümetinden Ramazan Bayram namazı açıklaması - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan hükümetinden Ramazan Bayram namazı açıklaması

Gümülcine Saat Kulesi
Foto: Gümülcine Saat Kulesi - azınlıkça

Küresel koronavirüs salgını nedeniyle Yunanistan genelinde ibadethanelere getirilen yasaklar belirli kurallar çerçevesinde kalkarken Ramazan Bayram namazı ile ilgili açıklamalar geldi.

Koronavirüs salgınıyla ilgili dün akşam yapılan basın toplantısında Sivil Koruma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias Müslümanların Ramazan bayram namazı hakkında konuştu.

Hardalias bayram namazı için yer tahsis edilmesi konusunda şunları söyledi:

“Bu yıl ramazan bayramı için hükümet veya belediyelerden Ramazan Bayram Namazı için yer tahsis edilmeyecek. Kilise ve her ibadethane için geçerli olan camiler için de geçerli olacaktır”.

Nikos Hardalias

Yapılan açıklamada koronavirüs Kovid-19 salgını nedeniyle Ramazan Bayram Namazı için yer tahsis edilmeyeceği açıklanırken söz konusu durum zaten camisi olan Batı Trakya’yı kapsamıyor.

Genellikle Atina başta olmak üzere, Yunanistan’da Batı Trakya dışında camilerin olmadığı ve Müslümanların bulunduğu yerlerdeki belediyeler, bayram namazı için alan tahsis ediyordu.

Hardalias, bayram ile ilgili olarak ise “24 Mayıs’ta Müslümanlar için en büyük bayramlardan biri olan Ramazan Bayramı olduğunu biliyoruz” değerlendirmesini yaparak şu ifadeleri kullandı:

“Bu yıl Ramazan Bayramı geçen yıl kutlandığı gibi kutlanamaz. Paskalya ve Pesah’ın da bu yıl önceki yıllarda kutlanmadığı gibi.”

Öte yandan camilerde ise 1,5 metre mesafe kuralı getirilmiş durumda. Dolayısıyla cemaatle namaz kılmak isteyenler aralarında 1,5 metre mesafe olmak kaydı ile ibadet yapabilecekler.

http://azinlikcam.net/yunanistan-bati-trakya-haber/item/27073-bati-trakyadaki-camilerde-bu-aksam-teravih-namazi-kilinabilecek-mi

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Benzin Fiyatları 2 Evroya Yükselişte: Akaryakıtta Gelecek Endişesi

Petrol fiyatlarının 100 doları aşması beklenirken, Yunanistan’da benzin zamları peş peşe geldi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine - Selanik Otoban Ücretlerinde Büyük Zamlar: 20 Evro Gidiş Geliş!

Egnatia Otobanı üzerinde yapılan yeni düzenlemelerle, Gümülcine – Selanik arası ve tersi güzergah için geçiş ücretlerinde önemli oranda artışlar yaşanıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan-Türkiye Sınır Kapılarında Geçişler Duracak! Greve Bağlı Geçiş Kısıtlamaları

Yunanistan’ı Türkiye’ye bağlayan kara sınır kapılarından Kipi ve Kastanies’de, Yunanistan Gümrük Memurları Federasyonu’nun çağrısı üzerine başlatılan grev, iki ülke arasındaki geçişleri doğrudan etkileyecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya’daki camilerde bu akşam teravih namazı kılınabilecek mi?

Worth reading...