Yunanistan Batı Trakya Haber

Çiknopempti ne? Çiknopempti günü nedir?

Çiknopempti ne? Çiknopempti günü nedir?

Yunanistan genelinde karnavallardan bir hafta önceki Perşembe günü mangal keyfi yapılan güne Çiknopempti deniyor.

Çiknopempti kelimesi Azınlıkça’daki habere göre Yunancada “pişen etin yaydığı duman ve koku” veya kısaca “kebap kokusu” anlamına gelen “tsikna” ve “Perşembe” anlamına gelen “Pempti” kelimelerinden oluşuyor.

Geleneğe göre Tsiknopempti günü etler evlerde hatta bazı yerlerde sokaklarda ızgaraya konuyor ve atmosfer ızgarada pişen etlerin kokusu ve dumanıyla doluyor.

Bu garip geleneğin nereden geldiği tam olarak bilinmese de antik Yunan ve Romalıların ilkbaharda toprağın verimli olması için ziyafet ve eğlenceyi dini tören sayarak yaptığı ayinlere dayanıyor.

Tsiknopempti ile birlikte Yunanistan genelinde sokaklarda karnaval kıyafetleri giymeye başlayan vatandaşların sayısı da artmaya başlarken, Tsiknopempti’den bir sonraki hafta Pazar günü karnaval geçitleri yapılıyor ve Pazartesi günü Temiz Pazartesi yortusu kutlanıyor.

Ortodoks Hristiyanların inancına göre Çarşamba ve Cuma günleri önemli oruç günleri sayıldığından Tsipnopempti geleneği için Perşembe günü seçilmiştir.

Batı Trakya’da Gümülcine’de (Komotini) ise ailelerin karnavalların yapıldığı Pazar günü yemek üzere bu günde bir tavuk hazırladığı biliniyor. Ayrıca hristiyanların adetlerine göre nişanlı çiftler bugün birbirlerine yenilebilir hediyeler veriyor. Erkeğin nişanlısına bir tavuk, kızın ise baklava ve tavuk göndermesi gerekiyor.

Ayrıca son yıllarda Kasaplar Çarşısında ve şehrin diğer köşelerinde yapılan mangal ziyafetleri de bu etkinliğe ayrı renk katıyor. – azınlıkça