Azınlık çocukları için pilot programı görüştüler - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Azınlık çocukları için pilot programı görüştüler

Azınlık çocukları için pilot programı görüştüler

Eğitim Bakanlığı yönetiminin Yunanistan Eğitimciler Federasyonu ve Rodop ile İskeçe Öğretmen Dernekleri yönetim kurullarını temsilen oluşturulan heyet ile yaptıkları görüşmenin iyi bir havada geçtiği öğrenildi.

Toplantıda Eğitim Politikası Enstitüsü tarafından bu yıl Batı Trakya’nın iki ilinde azınlık çocuklarının gittiği anaokullarında hayata geçirdiği pilot uygulama masaya yatırıldı. Azınlıkça’nın aktardığına göre Pilot programın sonuçlar çıkartılması için geçiş süreci olarak değerlendirilebilmesi amacıyla programla ilgili şu konularda mutabakata varıldı:

– Eğitim sürecinde destek dili olarak ilk dillerin/anadillerin önemi tanımaktadır. Pilot programının sonuçları bu teorinin somut bir metodoloji ve eğitim çerçevesiyle ne kadar doğru çıkacağını gösterecektir

– Programda görev yapacak yardımcıların Yunan üniversitelerindeki Pedagoji Fakültesi mezunu oldukları ve görev yapacakları anaokullarına göre bahse konu ilk dilleri/anadilleri mükemmel derecede bildikleri açıklığa kavuşturulmaktadır. Pilot program gerek yardımcıların gerekse de hali hazırda görev yapmakta olan anaokulu öğretmenlerinin eğitimini de öngörüyor.

– Pilot programa katılan çocukların ilk dillerini/anadillerini kullanması ve bunun değerlendirilmesi programa bilimsel ve pedagojik yaklaşım çerçevesinde ele alınmaktadır bu da programın hayata geçirilmesi ve devam etmesi için şart teşkil etmektedir.

– Programda görev yapacak olan yardımcıların- dil kolaylığı sağlayıcılarının rolü tamamen eğitim sürecine destek amaçlı olacaktır ve anaokulu öğretmenleriyle işbirliği içerisinde olacaklardır.

– Yunanistan Eğitimciler Federasyonu temsilcilerinin katılımıyla programı takip edecek bir çalışma grubu oluşturulacak.

Eğitim Bakanlığı da yayınladığı açıklama ile ilgili tarafları her şekilde desteklemeyi amaçladığını ifade ederken, programın daha kolay hayata geçirilmesi için gerekli iyileştirmeleri incelemeye hazır olduğunu dile getirdi.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et