Kedi Sahipleri Köpek Sahiplerine Göre Daha Duygusal - Azınlıkça
Yaşam

Kedi Sahipleri Köpek Sahiplerine Göre Daha Duygusal

Washington Eyalet Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırma, kedi sahiplerinin köpek sahiplerine göre daha duygusal olduklarını ortaya koyuyor.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

2022 yılında Anthrozoös dergisinde yayımlanan çalışma, üniversite kampüsündeki öğrenci ve çalışanları kapsıyor.

Çalışma, evcil hayvanlarımızın -özellikle köpeklerin- stresi azalttığına dair genel bir kabul olmasına rağmen, kedilerin de bu konuda oldukça etkili olduğunu belirtiyor. Dahası, araştırma kedi sahiplerinin, duygusallığı ölçen bir ölçekte daha yüksek puan aldıklarını gösteriyor.

Araştırmacılar, katılımcılardan yaş, cinsiyet kimliği, üniversitedeki statüleri gibi demografik bilgiler topladılar. Ayrıca, katılımcılara hayvanlara olan ilgi ve alerjileri hakkında da sorular yönelttiler. Araştırmada, Büyük 5 ya da 5 faktör modeli adı verilen bir teori kullanıldı. Bu teori, vicdanlılık, merhamet, dışa dönüklük, nevrotiklik ve açıklık gibi beş temel kişilik özelliğini tanımlıyor.

Sonuçlara göre, kedi sahipleri genellikle daha duygusal ve hassas bireyler. Ayrıca, kadın katılımcılar ve duygusal olarak kendilerini tanımlayan kedi sahipleri, köpeklerle yapılan araştırmalara göre kedilerle yapılanlara daha fazla ilgi gösteriyor.

Çalışmanın eş yazarı Patricia Pendry, “Duygusal bireylerin hayvanlarla daha güçlü bağlar kurabilecekleri düşünüldüğünde, bu sonuçlar oldukça mantıklı,” diyor.

Bu araştırma, kedi sahiplerinin genellikle daha duygusal olduğunu onaylayarak, gelecekte kediler üzerine daha fazla çalışma yapılması için kapı aralıyor. Teksas Üniversitesi’nde yapılan başka bir çalışma da, kedi sahiplerinin daha hassas, duygusal ve yaratıcı, köpek sahiplerinin ise daha sosyal ve dışa dönük olduğunu doğruluyor.

Bu bulgular, insanlar ve evcil hayvanlar arasındaki karmaşık ilişkiyi anlama konusunda yeni bir boyut ekliyor. Ayrıca, evcil hayvan sahiplerinin karakteristik özelliklerini anlamada yol gösterici olabilecek önemli veriler sunuyor.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Kediler Kaç Yıl Yaşar - Ömürlerini Nasıl Uzatabilirsiniz?

Kediler 12-20 yıl yaşar. Düzenli veteriner kontrolleri, sağlıklı beslenme ve ani egzersiz ile ömürlerini uzatın!
Devamını oku...
Yaşam

Köpekler Neden Araba Lastiklerine İşer?

Birçok köpek sahibi, köpeklerinin neden araba lastiklerine işediğini merak etmektedir.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe'de Köpekler için İlk Yardım Semineri Düzenlenecek

Yunan Kızılhaçı ve Köpek Arama ve Kurtarma Ekibi (K9) tarafından, İskeçe’de köpekler için ilk yardım semineri düzenlenecek.
Devamını oku...