Bu sabunlar sizi sivrisinekler için ‘mıknatıs’ haline getiriyor - Azınlıkça
Yaşam

Bu sabunlar sizi sivrisinekler için ‘mıknatıs’ haline getiriyor

Sivrisineklerden korunmak için kendinizi sabunla yıkamak makul bir strateji gibi görünebilir çünkü sivrisineklerin sizi koklamadıkları takdirde sizi ısıramayacakları varsayılır.

Ancak yeni bir çalışma, kendimizi sivrisineklerden korumamıza yardımcı olmak yerine, sabun kokularının, bizi daha çekici hedefler haline getirdiğini ortaya koyuyor.

Yapılan bir deneye katılan böcekler, test edilen dört popüler sabun markasından üçüyle yıkanan gönüllülerin kokusunu tercih etti ve bilim adamları, sivrisineklerin kanla beslenmedikleri zaman bitki nektarı ile şeker takviyesi yaptıkları için sabuna yönelebileceği sonucuna vardı.

Virginia Üniversitesi’nin yaptığı çalışmayı yöneten Clément Vinauger, ‘Bu çiçeksi, meyveli kokuları kullanıp vücudumuza koyduğumuz gerçeği, artık hedef olarak hem bir çiçek hem de bir insan gibi koktuğumuz anlamına geliyor’ dedi.

‘Uyanmak ve hem kahve hem de kek gibi görünen bir şeyin kokusunu almak gibi çok çekici olur’ diyen Vinauger, bununla birlikte, çalışmanın aynı zamanda sabunların ‘etkisinin’ kişiden kişiye, muhtemelen sabunlar arasındaki etkileşimler ve her kişinin benzersiz koku profili nedeniyle değiştiğini de belirtiyor.

‘Yıkanmadığı zaman sivrisinekler için çok çekici olan aynı kişinin, bir sabunla sivrisinekler için daha da çekici hale gelmesi ve ardından başka bir sabunla sivrisinekler için itici hale gelmesi dikkat çekicidir.’

Bilim adamları, sabun seçiminin, neden bazı insanların sivrisinekleri çekerken diğerlerinin ısırmadan kaçmasını kısmen açıklayabileceği sonucuna vardı.

iScience dergisinde yayınlanan çalışma, yıkanmamış veya dört farklı marka sabunla (Dial, Dove, Native ve Simple Truth) yıkandıktan sonra kollarına giydikleri kumaş örneklerini gönderen dört gönüllüyü inceledi.

Dişi sivrisinekler (yalnızca dişiler kanla beslenir) tercihlerini belirtmek için kumaş örneklerinin üzerine kondu.

Dove, Dial ve Simple Truth ile yıkanmak, tüm gönüllülerin olmasa da bazılarının çekiciliğini artırırken, Native sabunla yıkamak sivrisinekleri kovma eğilimindeydi.

Hindistan cevizi yağlarının doğal bir sivrisinek caydırıcı olduğuna dair bazı kanıtlar olduğundan, Native’in nispi iticiliği hindistancevizi kokusuyla bağlantılı olabilir.

”yan group

 

 

”Google

 

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya’da sivrisinekler için havadan ilaçlamalar başladı

Doğu Makedonya – Trakya Eyaleti, yakın zamanda Gümülcine’de (Komotini) düzenlenen ve bir dizi toplantının sivrisineklerle mücadeleye yönelik eylemlerin artırılmasını kararlaştırdı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bu yıl Batı Trakya’da daha fazla sivrisinek ilaçlaması yapılacak

Doğu Makedonya ve Trakya Eyaleti İdaresi, son günlerde Gümülcine’de (Komotini) düzenlenen bir dizi toplantıyla sivrisineklerle mücadeleye yönelik eylemlerin artırılmasına odaklandı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan sivrisinek alarmına geçti: 3 tehlikeli ve bulaşıcı virüs riski var

Yunanistan Sağlık Bakanlığı, 8 Şubat Çarşamba günü tüm yetkili servislere (eyaletler, belediyeler vb.) sivrisineklerle mücadele için devlet mekanizmasının acilen örgütlenmesine ilişkin bir genelge gönderdi.
Devamını oku...