Yunanlılar günde kaç kahve içiyor? - Azınlıkça
Yaşam

Yunanlılar günde kaç kahve içiyor?

Yunanlılarda kahve zevkinin son zamanlarda değişmeye başladığı ve ‘freddo’nun aşırı revaçta olduğu görülüyor.

Yunan Kahve Birliği (EEK) Başkanı Yannis Benopulos, her ne kadar kahve çeşidi değişse de, elinde bardakla saatlerce oturma alışkanlığının ise değişmediğini vurguluyor.

‘Freddo, espresso ve kapuçino mağazalarda frappe’nin yerini alırken, kapsüller evlerde dökme kahvenin yerini alıyor’ diyen EEK Başkanı, ‘Kahve bardakları bize birkaç saat boyunca eşlik ederek Yunanistan’da çok kahve içtiğimiz izlenimini veriyor, ki öyle değil. Yunanlının yanında kahvesi var ama sabahtan akşamüstüne kadar elindeki bardak aynı bardak olabiliyor’ diye ekliyor.

Kahve satış ve tüketimine ilişkin verilere göre Yunanistan’da günde bir buçuk fincan kahve tüketildiğini belirten Benopulos, bunun kişi başına yılda yaklaşık dört kilogram tüketime karşılık gelidiğini, Almanya’da yıllık tüketim sekiz kilogram ve İskandinav ülkelerinde on iki kilogram olduğunu anımsatıyor.

Son yıllarda mükemmel kalitede kahveler üreten Yunan firmaları olduğu ve özellikle barista kültürünün geliştiğini belirten Benopulos, ‘Kahve pazarı dinamik bir şekilde gelişti ve fonlar yatırıldı, aklını ve ruhunu ortaya koyan ve yeni şeyler yaratan yetenekler geldi ve burada kahve kavuran ve mükemmel karışımlar yapan birçok ciddi Yunan şirketi var’ ifadelerini kullanıyor.

About author

Articles

Journalist and Editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dinleme ve takip skandalına yeni isimler eklendi

Yunanistan’da Predator adlı casus program üzerinden telefonları dinlenen isimlerin yer aldığı ve kamuoyuna sızan listeye yeni isimler eklendi. Documento gazetesi yeni isimleri yazdı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan: Sevgilisinin canını aldı, silahı derin dondurucuya sakladı

Yunanistan’ın Pire bölgesinde 24 yaşındaki bir erkek, 19 yaşındaki sevgilisini kafasından vurarak öldürdü.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Sisam’dan Yassıköy’e şimdilik ‘ret’

Batı Trakya siyasetinde agresif ve kavgacı tavırlarıyla tanınan Yassıköy (İasmos) Belediye Başkanı Önder Mümin, Doğu Samos (Sisam) Belediyesi’ni ziyaret etti.
Devamını oku...