Yunanlılar günde kaç kahve içiyor? - Azınlıkça
Yaşam

Yunanlılar günde kaç kahve içiyor?

Yunanlılarda kahve zevkinin son zamanlarda değişmeye başladığı ve ‘freddo’nun aşırı revaçta olduğu görülüyor.

Yunan Kahve Birliği (EEK) Başkanı Yannis Benopulos, her ne kadar kahve çeşidi değişse de, elinde bardakla saatlerce oturma alışkanlığının ise değişmediğini vurguluyor.

‘Freddo, espresso ve kapuçino mağazalarda frappe’nin yerini alırken, kapsüller evlerde dökme kahvenin yerini alıyor’ diyen EEK Başkanı, ‘Kahve bardakları bize birkaç saat boyunca eşlik ederek Yunanistan’da çok kahve içtiğimiz izlenimini veriyor, ki öyle değil. Yunanlının yanında kahvesi var ama sabahtan akşamüstüne kadar elindeki bardak aynı bardak olabiliyor’ diye ekliyor.

Kahve satış ve tüketimine ilişkin verilere göre Yunanistan’da günde bir buçuk fincan kahve tüketildiğini belirten Benopulos, bunun kişi başına yılda yaklaşık dört kilogram tüketime karşılık gelidiğini, Almanya’da yıllık tüketim sekiz kilogram ve İskandinav ülkelerinde on iki kilogram olduğunu anımsatıyor.

Son yıllarda mükemmel kalitede kahveler üreten Yunan firmaları olduğu ve özellikle barista kültürünün geliştiğini belirten Benopulos, ‘Kahve pazarı dinamik bir şekilde gelişti ve fonlar yatırıldı, aklını ve ruhunu ortaya koyan ve yeni şeyler yaratan yetenekler geldi ve burada kahve kavuran ve mükemmel karışımlar yapan birçok ciddi Yunan şirketi var’ ifadelerini kullanıyor.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Journalist and Editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da iki göçmen teknesi battı: Onlarca ölü var

Yunanistan Sahil Güvenlik birimi tarafından yapılan açıklamaya göre, Kithira ve Lesvos adaları açıklarında iki göçmen teknesi battı. Her iki teknede de onlarca göçmen can verdi.
Devamını oku...
Yaşam

Aç karnına kahve içmek doğru mu?

‘Kahve içmeden kendime gelemiyorum’ diyenlerden misiniz? Kokusu ve bizde uyandırdığı duygular ile mucizevi içecekler arasında yer alan kahveyi boş bir mide ile tüketiyorsanız dikkat.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Başbakan Miçotakis'in kayınpederi hayatını kaybetti

Yunanistan Başbakan Kiryakos Miçotakis’in eşi Marevas Grabovski-Miçotakis’in babası hayatını kaybetti. Miçotakis’in kayınpederi Voytek Grabovski 89 yaşındaydı.
Devamını oku...