Yunanlılar günde kaç kahve içiyor? - Azınlıkça
Yaşam

Yunanlılar günde kaç kahve içiyor?

Yunanlılarda kahve zevkinin son zamanlarda değişmeye başladığı ve ‘freddo’nun aşırı revaçta olduğu görülüyor.

Yunan Kahve Birliği (EEK) Başkanı Yannis Benopulos, her ne kadar kahve çeşidi değişse de, elinde bardakla saatlerce oturma alışkanlığının ise değişmediğini vurguluyor.

‘Freddo, espresso ve kapuçino mağazalarda frappe’nin yerini alırken, kapsüller evlerde dökme kahvenin yerini alıyor’ diyen EEK Başkanı, ‘Kahve bardakları bize birkaç saat boyunca eşlik ederek Yunanistan’da çok kahve içtiğimiz izlenimini veriyor, ki öyle değil. Yunanlının yanında kahvesi var ama sabahtan akşamüstüne kadar elindeki bardak aynı bardak olabiliyor’ diye ekliyor.

Kahve satış ve tüketimine ilişkin verilere göre Yunanistan’da günde bir buçuk fincan kahve tüketildiğini belirten Benopulos, bunun kişi başına yılda yaklaşık dört kilogram tüketime karşılık gelidiğini, Almanya’da yıllık tüketim sekiz kilogram ve İskandinav ülkelerinde on iki kilogram olduğunu anımsatıyor.

Son yıllarda mükemmel kalitede kahveler üreten Yunan firmaları olduğu ve özellikle barista kültürünün geliştiğini belirten Benopulos, ‘Kahve pazarı dinamik bir şekilde gelişti ve fonlar yatırıldı, aklını ve ruhunu ortaya koyan ve yeni şeyler yaratan yetenekler geldi ve burada kahve kavuran ve mükemmel karışımlar yapan birçok ciddi Yunan şirketi var’ ifadelerini kullanıyor.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Journalist and Editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Selanik - Dedeağaç Yolcu Tren Yolu Hattı Uzun Yıllardır Hizmet Dışı!

Yunanistan’da demiryolu ulaşımının önemli bir ayağını oluşturan Selanik – Dedeağaç hattının yıllardır çalışmaması, PASOK-Sinema Değişimi Parlamento Grubu Başkanı Nikos Androulakis ve milletvekili Apostolos Panas tarafından gündeme getirildi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya'dan Çocuklar Başbakan Miçotakis'e Mesaj Gönderdi

Batı Trakya dahil Yunanistan’ın dört bir yanından 4,000’den fazla çocuk, COP28’in açılışı münasebetiyle Başbakan Kiryakos Miçotakis’e iklim kriziyle ilgili endişe ve taleplerini ifade eden mesajlar gönderdi.
Devamını oku...
YaşamYunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Düğün Fotoğrafçısı Fiyatları Ne Kadar?

Düğünler, hayatın en unutulmaz anlarından biri olup, bu özel günün her ayrıntısının mükemmel olması beklenir. Bu anların ölümsüzleştirilmesi adına düğün fotoğrafçılığı kritik bir rol oynar.
Devamını oku...