Öksürüğü ne keser? Öksürüğe ne iyi gelir? - Azınlıkça
Yaşam

Öksürüğü ne keser? Öksürüğe ne iyi gelir?

Soğuk algınlığı ve alerji başta olmak üzere pek çok hastalıkta ilk belirti öksürük olur. Öksürüğü doğal yollarla kesmek mümkün olsa da, sürekli hal alması durumunda mutlaka doktora gitmeyi ihmal etmemeli.

Öksürük genelde soğuk algınlığı veya alerji sonrası ortaya çıkar.

Öksürüğü doğal yollarla kesmek mümkün olsa da, sürekli hal alması durumunda mutlaka doktora gitmeyi ihmal etmeyiniz.

Öksürük havaların soğumasıyla beraber kendini göstermeye başladı. Ancak öksürük sürekli hale gelmeye başladığında muhakkak önlem alınmalı, bir uzmana danışılmalıdır. Eğer ki öksürüğünüzün soğuk algınlığından meydana geldiğini düşünüyorsanız size vereceğimiz bitkisel yöntemlere başvurabilirsiniz. Öksürüğü hemen geçirmek isteyenler, öksürüğü ne keser diye merak edenler size vereceğimiz doğal ve bitkisel yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Eğer öksürüğünüz çok şiddetliyse veya birkaç haftadan fazla devam ediyorsa mutlaka bir uzmana başvurmayı da ihmal etmeyin.

Öksürüğü ne keser, öksürük hemen nasıl geçer? İşte doğal yöntemler…

Öksürüğe karşı ilk alınması gereken yöntemlerden birisi de bulunduğunuz ortamı havalandırmaktır. Bulunduğunuz ortamı havalandırmak sizi biraz olsun rahatlatacaktır.

Bu yöntemin dışında bitkisel yöntemlerden de faydalanabilirsiniz.

Bal ve toz zencefil

Bir tatlı kaşığı bala toz zencefili karıştırarak macun yapıp yiyin. Boğazınıza ve öksürüğe çok iyi gelir.

Not: Çocuklara uygulamayın.

Karabiber ve bal karışımı

Bir bardak sütün içerisine 1’er tatlı kaşığı toz karabiber ve bal ekleyin. Bu karışımı günde 2 defa içebilirsiniz.

Ayva yaprağı ve ıhlamur

Ayva yaprağı ile ıhlamuru sıcak suyun içerisinde 5 dakika kayatp için. Bu karışımın öksürüğe iyi geldiği söylenmektedir.

Karabiberli zeytinyağı

Zeytinyağını bir kabın içerisinde yanmayacak şekilde ısıtın. Daha sonra içerisine bir miktar karabiber ekleyip sırtınıza sürün. Bu karışımı sırtınıza sürdükten sonra bir bez yardımıyla sarın. Öksürüğü hemen kestiği ve iyi geldiği bilinmektedir.

Sıcak duş

Sıcak duş, alerji ve astımdan kaynaklanan öksürüğe iyi gelmektedir.

Buhar bonyosu

Kaynayan suyun içerisine bir miktar nane aromalı vazelin koyarak buhar banyosu yapın. Bronşları açarak öksürüğü kestiği söylenmektedir.

Soğanlı su yöntemi

1 tane soğanı 4’e bölüp 1 bardak su ilave edip kaynatın. 5 dakika kaynattıktan sonra altını kapatıp biraz soğumasını bekleyin. İçebileceğiniz ılıklığa geldiğinde suyunu süzdürüp bardağa koyun. İçine 1 tatlı kaşığı bal koyun karıştırıp için. Yarım saat sonra öksürükten kurtulun.

Ballı turp yöntemi

Turpun içerisini bir miktar oyun ve dibini delin. Daha sonra turpu bardağın içerisine yerleştirin ve içerine bal ilave edin. Turpu o şekilde ertesi güne kadar bekletin ve bardağa damlamış olan balı tüketin.

Sarımsak yöntemi

Bir bardak kaynar suyun içerisine bir diş sarımsak ve 2 adet tarçın ilave edin. 5 dakika demlendikten sonra için. Öksürüğü anında kestiği biliniyor.

Limonlu karabiber yöntemi

Yeni kesilmiş çeyrek limonun üzerine biraz karabiber ve tuz serperek limonu bu şekilde emebilirsiniz.

Balgamlı öksürük nasıl geçer

Bir tane orta boy sarı soğan 6’ya bölünüp bir buçuk bardak su ilave edilerek bir miktar kaynatılır. Daha sonra soğumaya bırakılarak ılık bir şekilde içilir.

Eğer öksürüğünüz balgamlı ise yarım litre suya 7-8 tane keçiboynuzu atarak kaynatın ve bunun suyunu için. 3 gün sonra balgamın nasıl söküldüğünü siz de fark edeceksiniz. Özellikle tûtûn mamülleri kullanan içen kişiler bu küre başvurabilir.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Öksürüğü geçirmenin yolları

Vücudun savunma mekanizması olan öksürüğün birçok nedeni vardır. Peki bu nasıl önlenir.
Devamını oku...
Yaşam

Öksürüğe iyi gelen doğal içecekler

Soğuk havanın etkisini iyiden iyiye hissettiğimiz bugünlerde boğaz ağrısı ve beraberinde gelen öksürük en sık yaşanan şikayetler arasında. Siz de öksürüğe doğal yöntemlerle çözüm bulabilirsiniz.
Devamını oku...