Kalpten sonra şimdi de domuzda üretilen böbrekler başarıyla insana nakledildi - Azınlıkça
Yaşam

Kalpten sonra şimdi de domuzda üretilen böbrekler başarıyla insana nakledildi

Domuz kalbini başarılı şekilde insana nakleden bilim insanları şimdi de genetiği değiştirilmiş bir domuzda geliştirilen böbreği ikinci kez insan vücuduna başarıyla naklettiler.

Ameliyat 30 Eylül’de Amerika Birleşik Devletleri’deki Heersink Tıp Fakültesi’nde yapıldı. Fakültenin dekanı Selwyn Vickers operasyonu ileri zenotransplantasyon alanında insanlığın büyük başarısı olarak tanımladı.

Yılbaşında yapılan bir başka ameliyatta genetiği değiştirilmiş domuz kalbi başarılı bir şekilde insana nakledilmişti. Zenotransplantasyon yani başka bir canlıdan insana organ nakli çalışmalarının organ eksikliğine çare olması ve bu sayede birçok kişinin hayata döndürülmesi ya da daha kaliteli bir yaşam imkanı sağlanması amaçlanıyor.

İkinci kez başarıyla gerçekleştirilen ameliyatta beyin ölümü gerçekleşen 57 yaşındaki Jim Parsons’a genetiği değiştirilmiş domuzda geliştirilen iki böbrek nakledildi. Ameliyatın gerçekleştirildiği The University of Alabama at Birmigham tarafından yapılan açıklamada “Nakledilen böbrekler kanı süzüyor, idrar üretiyor ve en önemlisi ilk etapta reddedilmedi” denildi.

Sonuçları American Journal of Transplantation’da yayımlanan çalışmanın sonuçlandığı 77 saatin sonunda organların hala çalışır halde olduğu belirtildi. Ayrıca böbreklerin bu kez vücudun içine tamamen bağlandığını ve bu nedenle operasyonun klinik gerçekliğe bir adım daha yakın olduğuna dikkat çekildi.

Bağışçı domuzda organı insanlara uygun hale gelebilmesi için 10 temel genetik değişiklik yapıldı. ABD’deki resmi verilere göre 107 bin hasta ülkede organ nakli için bekliyor. BU hastaların 90 bini böbrek nakline ihtiyaç duyuyor. Organ beklerken günde 17 kişi yaşamını yitiriyor.

1960’larda ilk defa şempanzelerden alınan böbrekler insanlara nakledilmişti. Bu nakil sonrasında hastaların bir çoğu ölmüş, hastaların en uzun yaşam süresi dokuz ay olmuştu. 1983’te bir babun kalbi Bebek faye adlı bir bebeğe nakledilmiş ancak bebek 20 gün sonra yaşamını yitirmişti.

Bilim insanlarına göre domuzlar primatlara göre organ üretimi konusunda daha fazla avantaj sunuyor. Yetiştirilmesi daha kolay olan domuzlar altı ayda bir insan büyüklüğüne ulaşıyor. Domuz kalp kapakçıkları rutin olarak insanlarda yapılan nakillerde kullanılıyor ve bazı diyabetli hastalara domuzlardan pankreas hücresi naklediliyor. Domuz derisi de yanık tedavisinde kullanılıyor.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Domuzlar, insan gibi alet kullanıyor

İnsanlar milyonlarca yıl boyunca; doğanın parçalarını, günlük işleri daha kolay hale getiren nesnelere dönüştüren bir yetenek geliştirdi.
Devamını oku...
Yaşam

İlk ameliyat başarılı: Kalp hastaları domuz kalbi için sırada

Kalp hastaları için umut niteliği taşıyan domuzdan insana kalp nakli başarıyla gerçekleşti. ABD ölmek üzere olan yaşlı hastaya takılan domuz kalbi tıkır tıkır işliyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya'da yaşlı inek ve domuzlar için huzurevi kurdular

Almanya’da ömürlerini insan ırkına süt vererek geçirmiş veya sirklerde insanları eğlendirmiş yaşlı inek ve domuzlar için huzurevi kuruldu.
Devamını oku...