İlk ameliyat başarılı: Kalp hastaları domuz kalbi için sırada - Azınlıkça
Yaşam

İlk ameliyat başarılı: Kalp hastaları domuz kalbi için sırada

Kalp hastaları için umut niteliği taşıyan domuzdan insana kalp nakli başarıyla gerçekleşti. ABD ölmek üzere olan yaşlı hastaya takılan domuz kalbi tıkır tıkır işliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) doktorların son bir çaba ile hayatta kalma mücadelesi veren bir hastaya naklettiği domuz kalbi çalıştı ve ameliyattan üç gün sonra hastanın durumunun iyi olduğu duyuruldu.

Ameliyatın gerçekten işe yarayıp yaramadığını bilmek için henüz çok erken olsa da, bu durum hayat kurtaran nakillerde hayvan organlarının kullanılması konusunda on yıllardır devam eden araştırmalarda bir ilki işaret ediyor.

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi doktorları, yapılan bu ameliyat ile genetiği değiştirilmiş hayvandan alınan bir kalbin, insan vücudunda hemen reddedilmediğinin görüldüğünü söylüyor.

57 yaşındaki David Bennett adındaki hastanın oğlu, AP’ye yaptığı açıklamada, babasının bu ameliyatın başarılı olup olmayacağından emin olmadığını, ancak ölmekte olduğu için başka şansı da olmadığını söyledi.

Ameliyattan bir gün önce konuşan David Bennette ise “Bu ya ölümü ya da ameliyatı seçme tercihiydi. Ben yaşamak istiyorum. Biliyorum bu, karanlığa kurşun sıkmak gibi ama bu benim son tercihim.” dedi.

Ameliyattan sonra Bennett, bir kalp-akciğer makinesine bağlıydı ancak kendi başına nefes alabiliyordu.

Yakın gözlem altında bulunan Bennett’in kalbinin tam olarak nasıl çalışacağını görmek için önümüzdeki günler kritik olacak.

Nakil için az sayıda insan organı bağışlandığı için bilim insanları, hayvan organlarının nasıl kullanılacağı konusuna daha fazla eğilmeye başladı.

Maryland Üniversitesi bilimsel araştırmalar direktörü Muhammed Mohiuddin, “Bu işe yararsa, bekleyen hastalar için sonsuz bir tedarik imkanı ortaya çıkacak” ifadesini kullandı.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Domuzlar, insan gibi alet kullanıyor

İnsanlar milyonlarca yıl boyunca; doğanın parçalarını, günlük işleri daha kolay hale getiren nesnelere dönüştüren bir yetenek geliştirdi.
Devamını oku...
Yaşam

Domuz kalbi nakledilen adam iki ay sonra hayatını kaybetti

Dünyada ilk defa genetik olarak değiştirilmiş domuz kalbi nakledilen hasta iki aylık yaşam mücadelesinin ardından can verdi.
Devamını oku...
Yaşam

Kalpten sonra şimdi de domuzda üretilen böbrekler başarıyla insana nakledildi

Domuz kalbini başarılı şekilde insana nakleden bilim insanları şimdi de genetiği değiştirilmiş bir domuzda geliştirilen böbreği ikinci kez insan vücuduna başarıyla naklettiler.
Devamını oku...