Son dönemde artış gösteren kuş gribi nasıl yayılıyor? - Azınlıkça
Yaşam

Son dönemde artış gösteren kuş gribi nasıl yayılıyor?

Kuş gribi vakaları başta Avrupa ve Asya kıtaları olmak üzere dünya genelinde gittikçe artıyor. En son Güney Kore’de bir çiftlikteki 770 bin kümes hayvanı öldürülürken Avrupa da alarma geçmiş durumda.

Kuş giribi görülen ülkeler artarken vatandaşların merak ettiği konuların başında kuş gribinin nasıl bulaştığı sorusu yer alıyor.

Enfekte bir kuş, kanatlarını çırparken, kaşınırken veya kafalarını sallarken genellikle enfekte damlacıkları veya tozu havaya yayar. Virüs parçacıkları bir kişinin gözlerine, burnuna veya ağzına girerse enfekte olabilirler. Kuş gribi, kanatlı ürünlerin tüketilmesi yoluyla insanlara bulaşmıyor.

Avrupa ve Asya’da Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’ne (OIE) rapor edilen kuş gribi salgını vakaları artıyor. Güney Kore’de bir çiftlikteki 770 bin kümes hayvanı öldürüldü.

Japonya’nın Kagoshima eyaletindeki bir tavuk çiftliğinde ise yüksek derecede bulaşıcı olduğu belirtilen kuş gribi virüsünün doğrulanmasının ardından, 11 bin kanatlı hayvanın öldürülecek.Japonya’da geçen yıl 6 milyonu aşkın kanatlı hayvanın ölmesine neden olan ve ülkede geçtiğimiz günlerde yeniden ortaya çıkan kuş gribi salgını bir üretim tesisine daha sıçradı. İHA’nın haberine göre Kagoshima eyalet yönetiminden yapılan açıklamada, “Salgın yayılıyor. Bu nedenle tüm kanatlı hayvan üreticilerinden enfeksiyonun yayılmasını önlemek için kapsamlı önlemler almasını istiyoruz” denildi.

Ülke ülke son gelişmeler şöyle:

Çin: H5N6 kuş gribi alt tipiyle 2020’de 21 insan enfeksiyonu bildirdi.

Güney Kore: Bir çiftlikteki 770 bin kümes virüs nedeniyle itlaf edildi.

Japonya: Ülkenin kuzeydoğusundaki bir çiftlikte sezonun ilk salgını bildirdi. Bu salgındaki serotip H5N8 idi.

Norveç: Rogaland bölgesinde yaklaşık 7 bin kuştan oluşan bir sürüde H5N1 kuş gribi tespit edildi.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

İngiltere'de kuş gribi insana bulaştı

Kuş gribi vakalarına İngiltere’den gelen yeni bir açıklama eklendi. Kanatlı hayvandan insana kuş gribinin geçtiği bir vakanın tespit edildiği açıklandı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

2 binin üzerinde turna, kuş gribinden öldü

İsrail’de 2 binden fazla turna, kuş gribi nedeniyle öldü. Yaklaşık 10 bin tanesin de hastalandığı duyuruldu. Ülkenin kuzeyinde kümes hayvanı çiftliklerinin bulunduğu bir bölgede H5N1 kuş gribi salgını da tespit edilmiş ve yumurta satışı durdurulmuştu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya’da şimdi de kuş gribi görüldü

Yunanistan Tarımsal Kalkınma ve Gıda Bakanlığı, Batı Trakya’nın Evros (Meriç) ilinde bir sessiz kuğuda kuş gribi (Η5Ν1) virüsüne rastlandığını duyurdu.
Devamını oku...