Ne hale geldi: 3 yaşındaki çocuklara telefon alan anne babalar artıyor - Azınlıkça
Yaşam

Ne hale geldi: 3 yaşındaki çocuklara telefon alan anne babalar artıyor

Günümüzde akıllı telefonsuz neredeyse kimse kalmadı desek yeridir. Telefonun görüşmek dışında video izleme ve oyun oynama gibi internet üzerinden birçok işlev görmesi nedeniyle telefon kullanıcılarının yaşı her geçen yıl düşüyor.

Yapılan bir ankete göre ebeveynlerin çocuklarına akıllı telefon satın aldığı yaş 3’e kadar indi. Anne ve babaların yarısı ise akıllı telefon için 6-11 yaşı öngörüyor.

Çocuklar kaç yaşından itibaren akıllı telefon sahibi olmalı? Bu soru dünyanın her yerinde ebeveynleri meşgul ediyor. Alman kamuoyu araştırma kuruluşu YouGov’un son anketine göre, akıllı telefon kullanım yaşı Almanya’da da giderek daha da düşüyor. Ankete katılan ebeveynlerin yüzde 4’ü, 3-5 yaş dilimindeki çocuklarına akıllı telefon kulandırmaya sıcak baktığını bildiriyor ya da çocuklarına öyle bir telefon çoktan almış bile.

Araştırmaya katılan anne babaların yarısı ise 6-11 yaşındaki çocukların akıllı telefon kullanmasını normal buluyor ya da o yaştaki çocuğuna telefonu çoktan aldığını aktarıyor. Araştırmaya katılan ebeveynlerin yüzde 36’sı ise akıllı telefon için çocuğunun biraz daha büyümesini bekliyor ve ilk akıllı telefon için 12-14 yaşın uygun olduğunu düşünüyor.

Yüzde 80’i çocuğunun telefonla ne yaptığını biliyor

Çok sayıda dijital hizmetin olduğu bir dönemde çocuklarına akıllı telefon kullandıran anne ve babaların büyük kısmı, YouGov anketine göre yüzde 80’den fazlası, 0-14 yaşlarındaki çocuklarının hangi hizmeti ne kadar kullandığı yönünde bilgi ve kontrol sahibi olduğunu belirtiyor.

Daha büyük, 15-17 yaşlarındaki çocuk sahibi ebeveynlerin ise hem bilgi hem de kontrolü sağlamada zorlandığı görülüyor. YouGov’un araştırmasına katılan 15-17 yaş çocuk sahibi ebeveynlerin yüzde 62’si çocuğunun akıllı telefonla neleri kullandığına dair nadiren bilgi sahibi olduğunu açıklarken, yüzde 59’u da neleri tükettiği konusunda nadiren kontrolü sağlayabildiğini beyan ediyor.

YouGov kamuoyu araştırması için 9-17 Kasım’da Almanya’da 18 yaş altı çocuk sahibi 1007 ebeveyn ile internet üzerinden anket yapıldığı bildiriliyor.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Android telefon kullanıcılarına uyarı

Google, Android 12 işletim sistemini ekim ayında piyasaya sürmüş ve şirket, yeni gizlilik ve güvenlik eklemeleri yapmıştı. Yeni Android güncellemesi, uzun süredir kullanılmayan uygulamaları hazırda bekletme özelliğine sahip ve konum verilerini daha az hassas hale getiriyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Mahkemede hırsızlıktan yargılanırken katibin cep telefonunu çaldı

Hırsız daha önce yaptığı adi hırsızlık vakalarından yargılanmak üzere götürüldüğü mahkemede bir mahkeme çalışanın cep telefonunu çaldı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Rodos'ta 2,5 yaşındaki çocuk can verdi

Rodos adasında 2,5 yaşında bir çocuk hayatını kaybetti. Çocuğun kesin ölüm nedenlerinin belirlenmesi için otopsi yapılması istendi.
Devamını oku...