Nesli tükenen inek cinsini sakladıkları spermle hayata döndürdüler - Azınlıkça
Yaşam

Nesli tükenen inek cinsini sakladıkları spermle hayata döndürdüler

İskoçya’da bir çiftçi 60 yıllık donmuş sperm ile soyu tükenmiş bir inek türünü yeniden dünyaya getirdi. İneğe BoJo adı verildi.

Dünyada nesli tükenen bir inek türü, 60 yıldır dondurularak saklanan sperm sayesinde yeninde hayat buldu.

Bütün hikaye Geordie ve Julia Soutar adlı iki çiftçinin, İskoçya’nın Forfar Kasabası’ndaki kırsal çiftliklerinde dünya çapında bir genetik projesi yürütmesiyle başladı. Çiftliklerindeki hayvanların arasında ithal kan bağı olmayan yalnızca 20 inek kalınca, safkana sahip inek üretmek için çalışmalara başlamışlar.

O zamanlarda çiftliklerinde bulunan hayvanların çoğu yaşlı ve Kuzey Amerika boğalarının buzağılarından oluşuyormuş. Bu sebeple başka ırklara sahip inekleri toplamaya başlayıp, bazı eski menileri tedarik ederek sürece başlamışlar. Şu anda çiftliklerinde yaklaşık 50 inek var ve bunlardan biri 1960’lardan kalma bir sperm sayesinde dünyaya geldi. 60 yıllık donmuş bir sperm, soyu tükenen bir inek türü olan Aberdeen Angus’u yeniden canlandırdı. 

1970’lerde Britanya’da ticari kaygılarla Amerikan sığır etinin yaygınlaştırılmasıyla, yerli Aberdeen Angus cinsi inekler seyreltilmeye başlamış. Daha çok verimlilik amacıyla yürütülen çalışmalar sonucunda da zamanla saf ırkın soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmış. 1995’te Aberdeen Angus Derneği tarafından tescillenmiş sadece 9 yerli inek ailesinin olduğu ve et endüstrisinde Aberdeen Angus cinsi yaygın olsa da bunların saf soya ait olmadığı açıklandı. Bu Geordie ve Julia Soutar çiftinin Kingston Çiftliği’ndeki üreme süreci çalışmalarını başlattı.

BoJo, sıvı nitrojen içerisinde dondurularak saklanan 60 yıl öncesine ait sperm sayesinde dünyaya gelmiş. Soutar, boğanın doğmasını sağlayan bu işlemi tüp bebek sürecine benzeterek, “Bir kişinin tüp bebek yaptırmasıyla aynı şey, istediğiniz sonucu elde etmek için doğayla ufacık bir şey karıştırıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Ölen kocasının dünyaya inek olarak döndüğüne inanan kadın inek ile evlendi

Reenkarnasyon veya ruh göçü, ruhun sürekli olarak tekrar bedenlendiğine inanan spiritüalistlerin bu olaya verdiği addır. Ölen kocasının ruhunun dünyaya inek olarak geri geldiğini düşünen yaşlı kadın, inek ile evlendi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Miçotakis İskoçya'ya gitti

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, İskoçya’da yapılacak 26’ncı BM İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP26) katılımcılara konuşacak ve ikili temaslarda bulunacak.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya’da ineklere idrar eğitimi veriyorlar

Hayvanlara yeterli eğitim verildiği taktirde belirli kurallara uydukları biliniyor. Çevre krizini engellemek isteyenler Almanya’da ineklere tuvalet eğitimi veriyor.
Devamını oku...