Talibandan berberlere sakal kesme yasağı - Azınlıkça
Yaşam

Talibandan berberlere sakal kesme yasağı

Afganistan’ı ele geçiren Taliban’ın ülkedeki Helmand vilayetinde bulunan berberlerin sakal kesmesini şeriata aykırı olduğu gerekçesiyle yasakladı.

Taliban dini polisi, kuralı ihlal eden ve sakal tıraşı yapan herkesin cezalandırılacağını söyledi. Kabil’deki bazı berberlerin de Helmand’dakine benzer uyarılar aldığı belirtiliyor.

Güney Helmand eyaletinde yayımlanan bildiride Taliban yetkilileri, kuaförleri, saç kesimi ve sakal için şeriat yasalarına uymaları gerektiği konusunda uyardı. Hükümetin aldığı bu karar, Taliban’ın “daha ılımlı” bir hükümet şekli vaat etmesine rağmen geçmişteki iktidarının katı kurallarına geri döndüğünü gösteriyor.

Medyascope’tan Bercan Tuner’in BBC’den derlediği haberde Kabil’deki bir berberin, “Taliban militanları dükkanımıza gelip bize sakal kesmeyi bırakmamızı emrediyor ve içlerinden biri, bizi yakalamaları için gizli müfettişler gönderebileceklerini söyledi” ifadeleri yer alıyor.

Şehrin en büyük kuaför salonlarından birini işleten başka bir berber ise devlet memuru olduğunu iddia eden birinden telefon aldığını ve arayan kişinin ona “ABD ve Batı stillerini takip etmeyi bırakmasını” ve kimsenin sakalını tıraş etmemesini emrettiğini söyledi.

Taliban, 1996’dan 2001 yılına kadar iktidarda olduğu dönemde, gösterişli saç stillerini yasaklamış ve erkeklerin sakal bırakmasını emretmişti. Daha sonra ise ise temiz tıraşlı görünüm popüler hale gelmiş ve birçok Afgan erkek modaya uygun kesimler için kuaförlere gitmişti.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Afganistan'da camiye bombalı saldırı: 100'ün üzerinde ölü ve yaralı

Taliban’ın ele geçirdiği Afganistan’da bugün cuma namazı sırasında bombalı saldırı düzenlendi. 100’e yakın ölü ve yaralı var.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan 26 Afgan kadın yargıç ve avukata sığınma verdi, istisna oldu dedi

Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirmesinin ardından başlayan göçmen akını endişe nedeniyle Yunanistan sınırlarını güçlendirmeye devam ediyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Avrupa Konseyi'nden Yunanistan'a göçmen yasası uyarısı

Yunanistan’da sağ milliyetçi Nea Dimokratia Partisi’nin iktidara gelmesinden sonra göçmen ve mültecilere karşı sertleşen politikalara bir yenisi ekleniyor.
Devamını oku...