Kanser tedavisi için mRNA aşısı insanlarda denenmeye başlandı - Azınlıkça
Yaşam

Kanser tedavisi için mRNA aşısı insanlarda denenmeye başlandı

Dünyada yeni bir teknoloji olarak kullanılmaya başlanan mRNA aşısının kansere karşı savaşta daha kullanılması düşünülüyordu. Alman BioNTech firması bir ilki gerçekleştirdi.

Almanya’daki BioNTech firması, Kovid-19 aşısının ardından kanseri tedavisinde de önemli bir gelişmeye imza attı.

Kanser hücrelerine saldırmak için haberci RNA’yı (mRNA) kullanan bir kanser tedavisi, yeni bir çalışmanın tedavinin farelerde tümörleri tamamen küçültebildiğini ortaya koymasını takiben insanlar üzerinde deneniyor.

Pfizer’in çığır açan mRNA aşısını geliştiren Alman şirket BioNTech, bu yöntemle üretilen ve tümörle savaşan proteinlerin insanlarda kanserli hücrelerle savaşırken etkili olup olmayacağını incelemek için tedaviyi denemeye başladı.

mRNA vücuttaki hücrelere protein üretme talimatı veren moleküllerdir. Science Translational Medicine adlı akademik tıp dergisinde yayımlanan çalışmada araştırmacılar, kanser hücreleriyle savaşmak için bağışıklık hücreleri tarafından doğal olarak üretilen bir protein olan sitokinleri üretecek bir mRNA karışımı geliştirdi. 

Independent Türkçe’nin haberine göre; Pfizer’in koronavirüs aşısına benzer şekilde yeni terapi, vücuda istenen proteini üretmeyi öğretiyor. Bu durumda söz konusu protein vücudun kanserli hücrelerle savaşmasına yardımcı olan anti-tümör proteinleri.

Çalışmanın sonuçları mRNA karışımının iki farklı kanser türüne sahip (cilt ve akciğer kanseri) farelere enjekte edilmesiyle 40 günden kısa bir sürede 20 fareden 17’sinde tümörleri küçültebilecek miktarda sitokin üretecek bir bağışıklık tepkisinin tetiklendiğini ortaya koydu.

Ayrıca hayvanlardan bazılarında tedavinin hedeflenen cilt kanserinden gelişmiş anti-tümör yanıtların kaydedildiği akciğer kanseri hücrelerine doğru hareket ettiği ve böylece hayatta kalma şansı ve tümör küçülmesini daha da iyileştirdiği görüldü.

Bilim insanları çalışmalarında tedavinin uygulanabilir bir yaklaşım olsa da istenmeyen yan etkiler tetikleyebileceğini de açıkladı.

Başarılı çalışmanın sonucunda tedavinin klinik denemelerine başlandı. 2019’dan bu yana 231 katılımcının dahil olduğu birinci/ikinci faz denemesi devam ediyor. Kasım 2020’de yayımlanan ön sonuçlar şu anda SAR441000 olarak bilinen deneme tedavisinde herhangi bir olumsuz yan etki kaydetmemişti.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

MeRA25: Almanya’nın katı Yunan politikası değişmeyecek

Yunanistan’da muhalefetteki MeRA25 partisi, Almanya seçimleriyle ilgili yayınladığı açıklamada, hükümete kim gelirse gelsin Alman politikasının değişmeyeceğini belirtti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da ünlü gazeteci yürek dağladı: Kanserim ve kurtuluş yok

Yunanistan’ın tanınmış gazetecilerinden Ariadni Gerasimidu, yayınladığı bir video ile kanserle boğuştuğunu ve doktorların kendisine yapabileceği başka kemoterapi kalmadığını söylediklerini bildirdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya seçimini yaptı: İşte sonuçlar

Almanya’da Şansölye Angela Merkel’in siyaseti bırakmasıyla her şey değişiyor. 26 Eylül Pazar günü yapılan meclis seçimlerinin geçici resmi sonuçlara göre Sosyal Demokrat Parti (SPD) seçimleri kazanmayı başardı. Ancak tek parti iktidar olamıyor.
Devamını oku...