Yaşam

Fransa’nın erkeklere namaz kıldıran kadın imamı: Kur’an imam olmamı yasaklamıyor

Fransa’nın erkek-kadın karma şekilde cemaate namaz kıldıran kadın imamı Kahina Bahloul, Kur’an’da kadınların imam olmasının yasaklamadığını söyledi.

Yaptığı açıklamalarla farklı bir İslam’ın mümkün olduğunu iddia eden Bahloul, kadın ve erkeklere karma şekilde namaz kıldırmasıyla biliniyor.

İmam olmaya bir gecede karar vermediğini söyleyen Bahloul, uzun bir süreç yaşadığını belirtiyor.

Euronews’un haberine göre, Bahloul, École Pratique des Hautes Études’de İslami araştırmalar alanında doktorasını tamamlamış. İslam’ın bir anlam krizi içinde olduğunu kaydeden Bahloul, “Bugün İslam fıkıh ekolleri, dinin tüm normatif yanını oluşturan kesimi, Ortaçağ bakış açısına sahip. Bugün bu düşünceyle hareket etmek mümkün değil” yorumunu yapıyor.

Kuran’ın bir kadının imam olmasını yasaklamadığını ifade eden Bahloul, “Gerçekte bu rolden hiç bahsedilmiyor. (İmamlık) daha sonra Müslümanların ibadetlerini organize etmek için oluşturulan bir roldür. Peygamberlik geleneğine geri dönersek bizzat Peygamber tarafından imam olarak tayin edilen bir kadın örneğini buluruz” diyor.

“İslam’da imamları belirleyen merkezi bir din otoritesi yok. Bu yüzden sizi kabul edip etmemek… size meşruiyet vermek topluma kalmıştır” ifadelerini kullanan Bahloul, 2018 yılında Fatma Camisi’ni kurdu.  Burada kadın ve erkekler birlikte aynı safta yan yana namaz kılabiliyor.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Fransa 3 haftalık tam karantinaya girdi

Avrupa’da koronavirüs vakaları artmaya devam ediyor. Almanya, Fransa ve Yunanistan’da vakalar artarak devam ediyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Macron: Yunanistan’ı desteklemek için elimizden geleni yapacağız

Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, Yunan devlet televizyonu ERT’e verdiği röportajında Yunan halkının mücadelerinin Avrupa için ilham kaynağı olduğunu söyledi.
Devamını oku...
Yaşam

Almanya ve Fransa AstraZeneca ile devam kararı aldı

AstraZeneca koronavirüs aşısının kullanımını askıya alan ülkeler bir bir kullanıma tekrar başlıyor. Tekrar aşılama kararı alan ülkeler arasında Almanya ve Fransa da var.
Devamını oku...