Yaşam

Almanya ve Fransa AstraZeneca ile devam kararı aldı

AstraZeneca koronavirüs aşısının kullanımını askıya alan ülkeler bir bir kullanıma tekrar başlıyor. Tekrar aşılama kararı alan ülkeler arasında Almanya ve Fransa da var.

Görülen sağlık sorunları nedeniyle AstraZeneca aşısının kullanımını askıya alan Avrupa Birliği ülkeleri Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) Oxford-AstraZeneca aşısının güvenli olduğunu ve aşılamayı durdurmak için bir neden bulunmadığını açıklamasının ardından aşının kullanımına tekrar başlama kararı alıyorlar.

AB üyesi Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, İrlanda, Hollanda, Danimarka, Avusturya, Bulgaristan, Kıbrıs, Lüksemburg, Portekiz, İsveç, Estonya, Litvanya, Letonya ve Slovenya’nın yanı sıra AB dışındaki İzlanda ve Norveç de AstraZeneca aşısını geçici olarak durdurduklarını açıklamıştı.

EMA’nın AstraZeneca güvenlidir açıklamasının ardından, Fransa, Almanya, İspanya, İtalya, Letonya ve Litvanya, AstraZeneca ile aşılamaya yeniden başlayacaklarını açıklayan ülkeler oldular. 

AstraZeneca kullanımını askıya alan diğer AB ülkelerinin de yeniden aşılamaya başlaması bekleniyor.

Öte yandan AstraZeneca aşısı kullanımına devam eden ve durdurmayan Yunanistan, dün gelen Avrupa İlaç Ajansı’nın güvenli açıklaması sonrası çekinen vatandaşları aşılanmaya davet etti. 

Yunanistan’da BionTech dışında Moderna ve AstaZeneca koronavirüs aşısı kullanılıyor. Sağlık Bakanlığı vatandaşlara henüz aşı markası tercih hakkı sunmuyor. Birçok ülkenin AstraZeneca aşılarını durdurmasının ardından AstraZeneca vurulması kararlaştırılan Yunan vatandaşları aşı randevularına gitmemeye başlamıştı.  

Dün açıklama yapan Avrupa İlaç Ajanjsı EMA Genel Müdürü Emer Cooke, AstraZeneca aşısının güvenliği olduğunu söyledi ve “Aşı etkilidir. Bireysel kan pıhtılaşması vakalarını inceledik ve aşılama sonrası sıradan trombozlardan daha az vaka olduğu sonucuna vardık” ifadesini kullandı.

AstraZeneca’nın güvenli olduğu açıklamasının ardından Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya Astra Zeneca aşısının yapılmasına geri dönüleceğini duyurdular.

Almanya gibi Avrupa devlerinin yeniden AstraZeneca aşısına devam kararı sonrası uzmanlar, Avrupa’da kullanımının kısa da olsa durdurulmasının hata olduğunu ve aşı tereddüdünü besleyen bir adım olduğunu savunuyorlar.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

ECDC: Aşı vurduranlar maske takmayabilir

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), koronavirüs aşısının her iki dozunu da vurdurmuş olan vatandaşlar için sosyal mesafe ve maske kullanımı gibi önlemlerin zorunlu olmaktan çıkarılabileceğini duyurdu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’ın Neonazi parlamenteri Lagos’un dokunulmazlığının kaldırılması Avrupa Parlamentosu’nda

Yunanistan’da nazi yapılanması Altın Şafak’ta (Hrisi Avgi) yöneticilik suçundan hüküm giyen Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekili Yannis Lagos’un dokunulmazlığının kaldırılması konusu bugün AP meclisine geliyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

ABD vatandaşlarına Yunanistan’a tatile gitmemelerini önerdi

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Dişişleri Bakanlığı, yayınladığı resmi bildiri ile ABD vatandaşlarına tatil için Yunanistan’a gitmemelerini önerdi.
Devamını oku...