Yaşam

Papa: Aşıyı reddetmek intihar gibi. Ben de…

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis.

Küresel koronavirüs salgınına karşı üretilen aşılar piyasaya sürülmüş durumda. Ancak aşı karşıtları üretilen aşılara karşı şüphe uyandırırken milyonları peşinden sürükleyen dini liderler aşı ile ilgili açıklamalar yapıyor.

Şu anda kadar dünya genelinde 89 milyonu aşkın kişi koronavirüse yakalandı, 1 milyon 900 binden fazla kişi de salgın nedeniyle yaşamını yitirdi. Virüse karşı geliştirilen aşıların bazı ülkelerde uygulanma süreci başladı. Salgın yayılmaya devam ederken, aşı süreciyle birlikte aşı karşıtı görüşler de ortaya çıkmış durumda.

Aşı karşıtlarına karşı vatandaşlara aşı yaptırın açıklamalarına dini liderler de iştirak ediyor. Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis’den koronavirüs aşısına ilişkin açıklama geldi. Papa Francis, Covid-19 aşısı yaptıracağını duyurdu.

Aşı konusunda Papa, “Birilerinin neden ‘Hayır, aşı tehlikelidir’ dediğini bilmiyorum. Doktorlar, bunu size iyi olabilecek, herhangi bir öne çıkan tehlikesi olmayan bir şey olarak öneriyorlarsa neden almayalım ki? Aşıyı reddetmek intihar gibi. Bugün aşı yaptırılmalı” ifadelerini kullandı.

Papa Francis ayrıca, “Ahlaki açıdan herkesin aşı olması gerektiğine inanıyorum. Bu, etik bir seçenektir çünkü mevzubahis olan sağlığınız ve yaşamınız ama aynı zamanda başkalarının da hayatıyla oynuyorsunuz” dedi.

Önümüzdeki hafta Vatikan’da koronavirüs aşının geleceğini ve aşılamanın başlayacağını kaydeden Papa, “Ben de kendimi yazdırdım. Aşı yapılmalı” çağrısında bulundu.

Hatırlanacağı üzere BioNTech aşısının mimarlarından Prof. Dr. Uğur Şahin yaptığı bir açıklamada, “Yeni tip koronavirüs 10 yıl boyunca bizimle olacak” demiş ve yeni salgınlara karşı hazırlıklı olunması gerektiği yönünde uyarıda bulunmuştu.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, Thrace covering Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da mutasyona uğramış virüs vakaları düşündürüyor

Yunanistan’da mutasyona uğramış koronavirüs vakalarının toplamda 32’ye yükselmiş olması yetkililerin başını ağrıtmaya devam ediyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çipras‘ın oğlu koronaya yakalandı: Ailecek karantinaya girdiler

SYRIZA Partisi Genel Başkanı Aleksis Çipras oğlunun koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıkladı. Çipras ailesi karantinaya girdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 334 yeni korona vakası, 24 ölüm

Yunanistan çapında son bir gün içerisinde 334 yeni koronavirüs vakası tespit edilirken 24 kişinin can verdiği açıklandı.
Devamını oku...