Yaşam

Hollanda’da kuş gribi çıktı: 200 bin tavuk itlaf ediliyor

Hollanda’da bulunan bazı çiftliklerde kuş gribi vakaları ortaya çıktı. Uzmanlar yüzbinlerce hastalıklı tavuğun itlaf edileceğini duyurdu.

Son bir haftada Japonya ve Hollanda’daki bazı çiftliklerde kuş gribi tespit edildi. Yetkililer önlemleri sıkılaştırırken salgın riskine karşı tavukların itlaf edilmesine kararı alındı.

Hollanda Tarım Bakanlığı, doğudaki Puiflijk kasabasında bulunan bir çiftlikte son derece patojenik kuş gribi tespit edilmesi üzerine 200 bin tavuğun itlaf edilmesi talimatını verdi.

İtlaf kararı sadece kuş gribinin tespit edildiği tavuk çiftliğini kapsamıyor. Ayrıca çiftliğin olduğu bölgede 1 km yarıçapında bulunan ikinci bir çiftlikte bulunan tavuklar da itlaf edilecek.

Kuş grib, hastalığının ilk olarak yabani kanatlılarda görülmesinden sonra bu ay Hollanda’da ikinci vakaya rastlanıldı.

Tarım Bakanlığı yayınladığı tamimname ile ülkedeki tüm kümes hayvanı çiftçilerine kuş gribinin bulaşmasını önlemek amacıyla kümes hayvanlarını kapalı alanlarda tutmaları talimatı verildi.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, Thrace covering Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Bu sefer Fransa’da kuş gribi görüldü: Tavuklar itlaf ediliyor

Avrupa kıtasında bazı tavuk çiftliklerinde kuş gribi vakalarına rastlanıyor. Son vaka Fransa’nın Korsika Adası’ndaki bir çiftlikte görüldü.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Danimarka ve Hollanda’dan sevgili vizesi

Hollanda ve Danimarka, koronavirüs kapsamında getirilen seyahat yasakları nedeniyle ayrı kalan sevgilileri buluşturmaya hazırlanıyor.
Devamını oku...
Yaşam

Ölen komşusunu mumyaladı, üç yıl emekli maaşına kondu

Yunanistan’da bir dönem ölen anne ve babalarının vefatlarını maliyeye bildirmeyerek emekli maaşlarını almaya devam edenler haber oluyordu.
Devamını oku...