Yaşam

Volkswagen’e bağlı MAN 9 bin 500 kişiyi işten çıkaracak

Bütün dünyayı saran koronavirüs pandemisi yüzünden başta havayolu şirketleri olmak üzere ulaşım sanayi zor günler geçiriyor.

Araba endüstrisi de korona yüzünden etkilenen sektörler arasında. Alman otomotiv devi Volkswagen koronavirüs nedeniyle ekonomik daralma yaşarken şirketin bünyesinde bulunan kamyon üreticisi MAN’den işçi çıkarma ve fabrika kapatma haberi duyuldu.

Volkswagen’e bağlı MAN kamyon şirketi iş gücünün dörtte birini azaltmayı ve yaklaşık 10 bin kişiyi de işten çıkarmayı hesaplıyor.

MAN toplamda üç fabrikasını tamamen kapatacağını açıklarken yine şirket açıklamasına göre başta Almanya ve Avusturya’da olmak üzere dünya genelinde 9 bin 500 çalışanın işine son verilecek.

Yapılan açıklamada, üretiminin yeniden yapılandırılması kapsamında bazı fabrikaların başka bölgelere taşınacağı kaydedildi. Bu kapsamda Avusturya’nın Steyr kentindeki fabrikaların yanı sıra Almanya’daki Plauen ve Wittlich’teki fabrikaların da tartışmaya açık olduğu kaydedildi.

Volkswagen’in yeniden yapılanma planlaması çerçevesinde 1,8 milyar evro tasarruf sağlamayı hedefliyor.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, Thrace covering Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya’da korona önlemleri 14 Şubat’a kadar uzatıldı

Almanya’da federal devlet ve yerel devletler yetkililerinin gerçekleştirdiği telekonferans sonrasında yürürlükte olan sokağa çıkma yasağı (lockdown) önlemlerinin 14 Şubat’a kadar uzatılması kararlaştırıldı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Merkel: Almanya’da sokağa çıkma yasağı Nisan’a kadar sürecek

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya’da sokağa çıkma yasağı (lockdown) uygulamasının Nisan ayına kadar süreceğini tahmin ettiğini belirtti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yurtdışında çalışan Batı Trakyalı mevsimlik işçilere önemli hatırlatma

Ekonomik krizle boğuşan Batı Trakyalı emekçiler uzun yıllardır başta Almanya ve Hollanda gibi gelişmiş ülkelerde mevsimlik işçi olarak çalışmaktalar.
Devamını oku...