Yaşam

Volkswagen’e bağlı MAN 9 bin 500 kişiyi işten çıkaracak

Bütün dünyayı saran koronavirüs pandemisi yüzünden başta havayolu şirketleri olmak üzere ulaşım sanayi zor günler geçiriyor.

Araba endüstrisi de korona yüzünden etkilenen sektörler arasında. Alman otomotiv devi Volkswagen koronavirüs nedeniyle ekonomik daralma yaşarken şirketin bünyesinde bulunan kamyon üreticisi MAN’den işçi çıkarma ve fabrika kapatma haberi duyuldu.

Volkswagen’e bağlı MAN kamyon şirketi iş gücünün dörtte birini azaltmayı ve yaklaşık 10 bin kişiyi de işten çıkarmayı hesaplıyor.

MAN toplamda üç fabrikasını tamamen kapatacağını açıklarken yine şirket açıklamasına göre başta Almanya ve Avusturya’da olmak üzere dünya genelinde 9 bin 500 çalışanın işine son verilecek.

Yapılan açıklamada, üretiminin yeniden yapılandırılması kapsamında bazı fabrikaların başka bölgelere taşınacağı kaydedildi. Bu kapsamda Avusturya’nın Steyr kentindeki fabrikaların yanı sıra Almanya’daki Plauen ve Wittlich’teki fabrikaların da tartışmaya açık olduğu kaydedildi.

Volkswagen’in yeniden yapılanma planlaması çerçevesinde 1,8 milyar evro tasarruf sağlamayı hedefliyor.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, Thrace covering Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya'nın 'en zenginleri' listesine bu yıl dört Türk girdi

Almanya’da her yıl açıklanan ve medyada gündeme oturan en zengin 1000 kişi listesine bu defa dört Türk girdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya’dan Yunan-Türk gerginliğinde yorum: Türkiye Avrupalılar için kilit öneme sahip

Yunanistan ile Türkiye arasında Doğu Akdeniz’de başlayan gergin süreç AB ve ABD’nin daha aktif müdahil olduğu bir sürece evriliyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan ile Türkiye uzlaştı: İstikşafi görüşmeler yeniden başlıyor

Yunanistan ile Türkiye’nin uzlaştığı ve istikşafi görüşmelere yeniden başlayacakları basına sızdı. İki ülkenin anlaşmaya vardığı hakkındaki duyuruların ise önümüzdeki hafta yapılması bekleniyor.
Devamını oku...