Yaşam

Bal arısı zehri bazı meme kanseri hücrelerini yok edebiliyor

Meme kanseri kadınları en çok etkileyen kanser türleri arasında sayılıyor. Avustralyalı bilim insanların meme kanseri üzerine yaptıkları araştırmalarda bal arısı ile meme kanseri arasında yeni bulgular elde ettiler.

Bilim insanları bal arılarından elde edilen zehrin laboratuvar ortamında bazı agresif meme kanseri hücrelerini yok ettiğini gözlemlediler.

Bal arısı zehrinde bulunan melittin adlı maddenin tedavi etmesi zor olan iki meme kanseri tipine karşı, üçlü negatif ve HER2 pozitif, denendiği açıklandı.

Avustralyalı bilim insanlarının bu yeni keşfi umut veriyor olsa da kesin gelişme kat edebilmek içi daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Meme kanseri dünya çapında kadınlarda en çok görülen kanser tipi olarak biliniyor.

Laboratuvar ortamında kansere karşı mücadele edebilen binlerce kimyasal bileşen olsa da çok azı insanlar için tedavi amaçlı üretilebiliyor.

Arı zehrinin daha önce melanom adlı deri kanserine karşı da etkili olduğu bulunmuştu.

Batı Avustralya’da bulunan Harry Perkins Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nün gerçekleştirdiği araştırma Nature Precision Oncology adlı hakem onaylı dergide yayımlandı.

300 bal arısı ve yaban arısından alınan zehir test edildi ve bal arılarından alınan maddenin etkili olduğu görüldü.

Araştırmayı yürüten 25 yaşındaki Ciara Duffy ve ekibi, zehirde bulunan bir bileşkenin kanser hücrelerini bir saat içinde öldürdüğünü, bunu diğer hücrelere çok az zarar vererek gerçekleştirdiğini gördü. Ancak yüksek miktardaki dozlarda zehir etkisinin arttığı bulundu.

Araştırmacılar melittin maddesinin ise tek başına kanser hücrelerini kapatmakta ve hücre büyümesinin önüne geçmekte etkili olduğunu buldu.
Melittin normalde arı zehrinde bulunsa da sentetik olarak da üretilebiliyor.

Meme kanserlerinin yüzde 10-15’ini oluşturan üçlü negatif kanser türü, ameliyat, radyoterapi ya da kemoterapi ile tedavi edilebiliyor. Ahval’in BBC’den aktardığı habere göre araştırmacılar bu maddelerin ilaca dönüştürülebilmesi için daha gidilmesi gereken uzun bir yol olduğu konusunda uyarıyor.

About author

Articles

Journalist and Editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Kanser hastaları için Selanik’e yeni onkoloji hastanesi yapılacak

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, bu yıl “kısıtlı” yapılacak olan Uluslararası Selanik (Thessaloniki) Fuarı’nda, hükümetin ekonomi politikasının ötesinde sağlık politikasının da üzerinde duracak.
Devamını oku...
Yaşam

Kötü ağız kokusu olanlara 7 öneri

Kötü ağız kokusu olan ve bundan rahatsız olmayanlar durumu önemsemese de ağız kokusu başka hastalık veya rahatsızlığın nedeni olabiliyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da yaban arısının soktuğu adam hastaneye giderken can verdi

Yunanistan’da 40 yaşındaki bir adam yaban arısı sokası sonucu son nefesini direksiyon başında bıraktı.
Devamını oku...