Yaşam

Boş vaktini değerlendirmenin yolu

Günümüz şartlarında boş vakit bulmak her ne kadar artık zor olsa da, boş vakti olanlar ise bu süreyi verimsiz geçirmekten şikayetçi.

Sizin de eğer yeterince boş zamanız varsa ve ne yapacağınızı bilemiyorsanız, sade alışkanlıklar edinerek bu süreyi verimli bir şekilde geçirebilirsiniz.

Ceotudent, boş vaktinizi verimli geçirebilmenizi sağlayacak altı basit alışkanlığı sıraladı:

1) Telefonunuzu uçak moduna alın

Yaşadığınız ana doğru bir şekilde odaklanmak ve irade gücünüzü arttırmak için telefonunuzu zaman zaman uçak modunda kullanmak çok faydalı olacaktır.

Önemli bir mesaj, arama, mail beklemiyorsanız; muhtemelen 10 dakikada bir Instagram’ı kontrol etmenin de pek bir anlamı yoktur.

Telefonunuzu uçak moduna aldığınızda, verimliliğini arttırabilecek birçok aktiviteyi de ertelemiş olmazsınız. Çoğu insanın bir yerde sıkıldığı zaman yaptığı ilk iş telefonuna sarılmak olur. Bunun tersine gitmeye çalışın, çevreyi gözlemleyin, ya da sadece düşünün.

Telefonun bir araç olduğunu unutup sizi kontrol etmesine izin vermeyin. Böylelikle hem telefon bataryanıza faydanız olur hem de zihninize.

2) Her gün öğrenmek için okuyun

Sadece kitap okumanıza gerek yok. Bunlar çizgi roman olabilir, internette karşılaştığınız içerikler olabilir, önemli değil. Faydalı olabileceğini düşündüğünüz ne varsa okuyun ve bunu bir düzen haline getirin. Zihinsel beslenme öğünleriniz olsun.

Minimum sayfa sayısı koyarak da başlayabilirsiniz ya da saatlik zaman aralıkları da belirleyebilirsiniz.

3) Kendinizle eğlenin

Egolarınızdan biraz da olsa arınmanız hem kendinizi daha iyi tanımanıza yardımcı olur, hem de öğrenmeye daha açık bir zihin yapısı oluşturmanızı sağlar.

Bu yüzden kendinize mükemmel olmadığınızı ne kadar hatırlatırsanız, mükemmel olmaya o kadar yaklaşırsınız.

Başarısızlıklarınızla, kusurlarınızla, kendinizle eğlenmeyi öğrenin.

4) Sabah rutinlerini hafife almayın

Evet sabahın köründe uyanıyorsunuz, kahvaltı için vaktiniz yok, acele etmeniz gerekiyor. Nitekim şartlar ne olursa olsun, gününüzü verimli kılabilecek sabah rutinleri yaratılabilir. Ev içinde güzel bir kahvaltı, toplu taşıma ya da bireysel aracınızda bir podcast dinlemek, güne fiziksel ve zihinsel olarak daha hazır olmanızı sağlar.

5) Yazma alışkanlığı edinin

Tarihin akışını değiştiren yazı, kendi bireysel devriminizi yapmanız için de yararlı olabilir.

İletişiminizi ve yazılı anlatımınızı en çok geliştiren alışkanlıklardan biri olan yazma alışkanlığı, düşüncelerinizi ifade edebilme ve tanımlama fırsatını da size verir. Bunun yanında aktif öğrenme denilen kavram ile öğrendiğiniz bilgiyi yazmak, bilgiyi daha kalıcı hale getirir.

Hikaye, şiir, günlük, blog yazısı fark etmeksizin düzenli bir şekilde yazmanız, yaşamınıza büyük farklılık katacaktır.

6) Soru ve konu bulun, derinine inin

Her gün derinlemesine bilgi sahibi olabileceğimiz onlarca konuyla karşı karşıya geliyoruz.

İzlediğiniz bir belgeselin konusu, okuduğunuz kitapta geçen bir terim, yeni duyduğunuz bir bilim dalı; bunların hepsi araştırmaya değer konulardır. Entelektüel birikimi sürekli tutmak için araştırmaya değer konulara karşı algınızı açık tutmalısınız.

Her gün bir soru ya da bir konu seçip onu araştırmaya başlarsanız, devamında başka konularla da bağlayabileceğiniz ortamın yaratılmasını sağlar. Bu da sürekli öğrenmeye giden yoldur.