Bahar geldi, göz alerjileri tırmanışa geçti - Azınlıkça
Yaşam

Bahar geldi, göz alerjileri tırmanışa geçti

Mevsim değişimleriyle birlikte hava koşullarına bağlı olarak gözlerde kuruluk ve alerji şikayetleri artmaya başladı.

Baharın gelmesiyle yüzünü gösteren alerjik durumların hafife alınmaması gerekiyor; çünkü göz alerjileri mevsimsel veya geçici olabildiği gibi, zamanında tedavi edilmezse körlük riskini de beraberinde getirebiliyor.

BUZ KOMPRESİ UYGULAYIN

Göz alerjisinin mart ve nisan aylarında başlayarak ağaç ve bitki polenlerinin havaya karışması sonucu; gözlerde kızarıklık, sulanma, yanma, nadiren batma, kaşıntı gibi bulgularla ortaya çıkan bir hastalıktır. Alerji döneminde göz kapağı şişliği görülmesi durumunda, buzun temiz bir havluya sarılıp sabahları göze uygulanması, göz kızarıklığını ve göz kapağındaki ödemi azaltır.

“EVİNİZDE SU BAZLI BOYA KULLANIN”

Çiçeklerin tozlanması bu aylarda arttığı için evdeki mevcut çiçeklerden rahatsız olduğunu hissedenlerin mümkünse çiçeklerini balkonlarına çıkarmaları ya da teması azaltmak için odayı havalandırmaları gerekmektedir. Alerji sadece çiçeklerde olmuyor, mantarlar gibi rutubetli ortamlarda üreyen başka maddelerden de kaynaklanabiliyor. Ev duvarları sentetik boyalı ise duvarlar bir süre sonra hava almamaya başlıyor. Eğer ev rutubetliyse ve boyada kabarmalar, renk değişiklikleri varsa içerideki havayı da etkileyerek alerjiyi artırıyor. Alerjik kişilerin ev boyalarının hava alabilen, su bazlı boyalar kullanmasını öneriyoruz.

LENS KULLANANLARA ÖNERİ

Kontakt lens kullanan insanların bahar aylarında alerjiye daha yatkın olmaktadı. Lens kullananlar içinde farklı çözümler var. Örneğin, sabah lensi takmadan önce ve akşam lens çıkarıldıktan sonra damla uygulayarak alerjik dönemleri rahat geçirmelerini sağlamak mümkün.

KÖRLÜK RİSKİ VAR

Alerjik konjonktivitin göz kapaklarının içini ve gözün beyaz kısmını saran, konjunktiva adlı zarın alerjiye bağlı olarak gelişen mikrobik olmayan iltihap olarak tanımlanmaktadır.

Çocuklarda çok sık olarak bildiğimiz klasik alerjik konjonktivit görülmekle beraber, vernal alerjik konjonktivit dediğimiz özel bir alerji tipi 5-6 yaşından itibaren görülebilir. Bu durum, daha yoğun takip ve daha sıkı tedavi gerektirir. Çünkü tedavi ilerlediğinde görme kaybına kadar ilerleyebiliyor. Çocuklardaki göz alerjilerinin dikkatle ele alınması gerekiyor. Kızarıklık ve sulanmanın yoğun olduğu semptomlarda, standart alerji ilaçlarının yanında tedavinin 5ila 10’uncu gününde kortizonlu ilaçlar da ekliyoruz.Hastalarımızın hızla rahatlaması için yaptığımız kortizon ilaçlarının doktor kontrolünde kullanılması gerekiyor.

MUTLAKA GÖZ DOKTORUNA DANIŞIN

Doğru teşhis için mutlaka bir göz doktoruna danışılması gerekmektedir. Göz alerjisi tedavisinin kişiye özel planlanması ve takip edilmesi gerekiyor. Bu nedenle, daha önce kullandığınız evdeki mevcut göz damlaları iyi geliyor diye tekrar bu mevsimde doktora danışmadan kullanmamak gerekiyor. Alerjik reaksiyona sahip kişilerin göz doktoruna başvurması önem taşıyor.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
YaşamYunanistan Batı Trakya Haber

Dağlarına bahar gelmiş memleketimin: Rodoplarda Bahar | İbram Onsunoğlu

Dağlarına bahar gelmiş memleketimin: Rodoplarda Bahar | İbram Onsunoğlu
Devamını oku...
Yaşam

Bahar alerjisi mevsimi geldi: Bahar alerjisi nedir, belirtileri nelerdir, nasıl geçer?

Bahar alerjisi, polen, çiçekler, ağaçlar ve otlar gibi bitkilerin üreme döneminde havada yayılan polenlere karşı bağışıklık sisteminin aşırı tepki göstermesiyle ortaya çıkan bir alerjik reaksiyondur.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya’ya bahar geldi: Leylekler geri döndü

Tüm dünyada ‘Baharın habercisi’ olarak tanımlanan leylekler, Batı Trakya’daki yuvalarına geri döndüler.
Devamını oku...